videoprilog Zinaide Hamidović (Dnevnik 3)

Palmer: SAD i dalje za brisanje etničkog predznaka članova Predsjedništva

SAD i dalje ustrajavaju na brisanju etničkog načela u izborima za članove Predsjedništva BiH, izjavio je Matthew Palmer, specijalni izaslanik SAD-a za izbornu reformu u našoj zemlji. Riječ je o prijedlogu kojem su se usprotivili iz HDZ-a, službeni Zagreb, te političari iz Republike Srpske. Palmer je to izjavio tokom posjete Zagrebu, a uoči sutrašnjeg dolaska u Sarajevo. S njim dolazi i direktorica pri Evropskoj službi za vanjske poslove Angelina Eichhorst.

Bosna i Hercegovima mora promijeniti Izborni zakon da bi napredovala na evropskom putu, insistira Palmer, dodajući da treba biti provedeno ono što je moguće u ovom trenutku.

Palmer dolazi u Sarajevo na novu seriju razgovora o izbornoj reformi s liderima SDA i HDZ-a, ali i liderima stranaka opozicije u Federaciji te Republici Srpskoj. Predložit će im da se prvo bave izmjenama Ustava kada je riječ o izboru članova Predsjedništva, a onda sveobuhvatnom izbornom reformom.

“Bilo bi važno napraviti tu promjenu, ukloniti etničke prefikse iz Ustava u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava. Moguće je naći način da se kroz izborni model očuvaju interesi konstitutivnih naroda, na pravičan način, putem tzv. pool modela koji pruža vrstu uvjerenja za ono što bi Dragan Čović nazvao legitimno hrvatsko zastupanje u vladinim institucijama. Vjerujem da je moguće i da se istovremeno pridržava principa - jedna država, dva entiteta, tri konstitutivna naroda plus ostali, koji služi kao osnova dejtonskog sistema i to ostaje nepromijenjeno”, pojasnio je Palmer.

U intrevjuu za HRT upitan je o najavama Milorada Dodika o mogućem otcjepljenju Republike Srpske.

“Milorad Dodik je već predmet sankcija SAD-a zbog secesionističke retorike. Zabrinuti smo zbog rječnika koji dolazi iz Banja Luke i prijetnji političkoj stabilnosti i funkcionisanju državnog sistema u BiH. Jasno smo to prenijeli u našem angažmanu s Dodikom i Banja Lukom”, istakao je Palmer.

Naveo je i da snažna funkcionalna Federacija pomaže u pružanju balansa dejtonskom sistemu koji je neophodan kako bi se ograničili postupci onih aktera koji bi mogli raditi suprotno dejtonskom sistemu. Još jednom je istakao da će SAD ostati dobar partner svim zemljama Zapadnog Balkana, a pomoć BiH ogledaće se i u pomoći u  postizanju dogovora o izbornim reformama kako bi naša zemlja mogla dalje na putu ka članstvu u EU.

federalna.ba

SAD BiH Matthew Palmer