Pakistanska "sramna" prva takmičarka za Miss Universe
(Izvor: BBC)

Pakistanska "sramna" prva takmičarka za Miss Universe

Senator Mushtaq Ahmed iz stranke Jamaat-e-Islami nazvao je to "sramnim". Privremeni premijer Anwar ul-Haq Kakar čak je naredio istragu. Online komentari posebno među pakistanskim muškarcima bili su oštri.

Ali šta izaziva takav bijes?

Žena od 24 godine.

Erica Robin, kršćanka iz grada Karachija, predstavljat će duboko konzervativni Pakistan na izboru za ljepotu Miss Universe. Robin je izabrana za Miss Universe Pakistana među pet finalistica na takmičenju održanom na Maldivima.

Organizirala ga je Yugen Group sa sjedištem u Dubaiju, koja također posjeduje prava na franšizu za Miss Universe Bahreina i Miss Universe Egipta. Rečeno je da je takmičenje za Miss Universe Pakistana primilo "ogroman" broj prijava. Finale Miss Universe biće održano u El Salvadoru u novembru.

"Sjajan je osjećaj predstavljati Pakistan. Ali ne razumijem odakle dolazi toliko reakcija. Mislim da je zbog ideje da bi paradirala u kupaćem kostimu u prostoriji punoj muškaraca", rekla je Robin za BBC. Oni koji kritiziraju njenu nominaciju kažu da ona predstavlja državu koja ne želi da bude predstavljena, pogotovo jer su takmičenja ljepote rijetka u Pakistanu, zemlji s muslimanskom većinom.

Miss Pakistan World, izbor za žene pakistanskog porijekla iz cijelog svijeta, vjerovatno je najpoznatiji. Prvi put je održan u Torontu 2002. godine, ali je premješten u Lahore 2020. godine. Takmičenje je također doživjelo razne spin-offove kao što su Miss Pakistan Universal, Mrs Pakistan Universal, pa čak i Miss Trans Pakistan.

U 72-godišnjoj historiji takmičenja, Pakistan nikada nije nominovao predstavnicu za Miss Universe.

Robin se prisjetila da je tokom drugog kruga izbora koji je održan preko Zoom-a od nje zatraženo da navede jednu stvar koju želi učiniti za svoju zemlju. "A ja sam odgovorila, da bih željela promijeniti ovaj način razmišljanja da je Pakistan zaostala zemlja."

To bi moglo biti teško, s obzirom na neke od neprijateljskih komentara na njenu nominaciju. Ipak, modeli, pisci i novinari podjednako su čestitali gospođi Robin, a novinarka Mariana Babar je na društvenoj platformi X pozdravila njenu "ljepotu i pamet“. Ali kako je pakistanska manekenka Vaneeza Ahmed, koja je prva ohrabrila Robin da se bavi modelingom, rekla na urdu za Glas Amerike: "Kada je tim muškarcima u redu međunarodno takmičenjie koje se zove 'Mister Pakistan', zašto imaju problem sa postignućima žena?"

"Mi smo nacija mnogih kontradikcija, a žene i marginalizirani nas najviše pokreću", rekao je pisac i komentator iz Karachija Rafay Mehmood za BBC.

"Pakistan je općenito autoritarna država i to se odražava u oštrim patrijarhalnim vrijednostima koje omogućava i institucionalno i društveno. Erica Robin i politika s kojom se suočila su produžetak toga", dodao je.

Ali postoji i historija Pakistana koji je nekada bio daleko liberalniji.

Primjerci novina Dawn od 1950-ih do kasnih 1970-ih prikazivali su reklame kabarea i stranih trbušnih plesačica koje nastupaju u klubu u blizini nekadašnje Elphinstone Street u centru Karachija. Ove noćne klubove su posjećivali aktivisti, diplomate, političari, stjuardese i mladi ljudi. Historijski hotel Metropole u Karachiju takođe je bio omiljeno mjesto za pjevanje i jazz nastupe.

Ali 1973. pakistanski parlament je usvojio ustav koji je zemlju proglasio Islamskom Republikom, a islam državnom religijom. Četiri godine kasnije, vojni vođa general Zia ul-Haq srušio je vladu premijera Zulfikara Ali Bhuttoa. Ono što je uslijedilo u narednoj deceniji aktivisti i pravnici su nazvali "drakonskom fazom" pošto je islamski zakon nametnut, a pakistansko društvo drastično izmijenjeno.

Do sredine 1980-ih, general Zia je čak oživio javno bičevanje kako bi pokazao svoju privrženost islamskom zakonu.

Danas više nema noćnih klubova i barovai, a hotel Metropol izgleda kao da mu prijeti urušavanje. Odmah niz cestu, skeletna struktura onoga što je u početku trebalo da bude kasino stoji napuštena.

Ali čežnja za slobodnijim, tolerantnijim Pakistanom nije nestala, a Robin je samo jedna od onih koji pomiču granice onoga što je prihvatljivo, a šta nije. Sa diplomom srednje škole St Patrick i državnog koledža za trgovinu i ekonomiju, uporna je u izjavama da nije učinila ništa loše.

"Ne kršim nijedan zakon predstavljanjem Pakistana na globalnoj platformi. Dajem sve od sebe da ugušim sve stereotipe o tome", rekla je.

federalna.ba/BBC

Pakistan Miss Universe
poginuli autobuska nesreća Pakistan Kina
0 03.05.2024 08:29
Pakistan vojnici napad
0 01.04.2024 09:41
Saudijska Arabija prvi put Miss Universe
0 27.03.2024 11:05
Pakistan rudnik eksplozija
0 20.03.2024 10:17