Ozvaničen završetak projekta uređenja groba posljednjeg bosanskog kralja
U jajačkom naselju Zastinje, gdje je, prema predaji, prije 560 godina sahranjen posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević, ozvaničen je završetak trogodišnjeg projekta uređenja Kraljevog groba, čiji se navodni skelet čuva u muzeju franjevačkog samostana u Jajcu. Projekt uređenja lokaliteta Kraljevog groba vrijedan stotinu hiljada maraka uz Vlade Srednjobosanskog kantona i Federacije BiH podržao je i Središnji ured za Hrvate izvan RH.
„On je pogubljen na drugoj obali rijeke Vrbas, na Carevu polju. Sultan je dozvolio narodu da sahrani kralja, ali na mjestu sa kojeg neće vidjeti svoj stolni grad Jajce“, govori Tvrtko Zrile, hroničar Jajca.
I zaista, sa mjesta na kojem je u ljeto 1888. godine Ćiro Truhelka, tadašnji kustos Zemaljskog muzeja u Sarajevu, obavio arheološka iskopavanja, ne vidi se Jajce. Ali 560 godina stanovnici kraljevskog grada pohodili su ovaj prostor nazvan Kraljev grob na kojem je simbolično označen završetak radova na njegovom potpunom uređenju. Prije 560 godina, kako je kazano, ova je zemlja bila dio civiliziranog svijeta.
Kako kaže ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta SBK-a Bojan Domić (HDZ BiH), ostala je jedna jako bogata i materijalna i nematerijalna kulturna baština - Samo jedno Jajce ima 30 nacionalnih spomenika.
„I da smo možda tek na trenutak mogli spoznati i nekako shvatiti koliko, zapravo, kraljev grob bi trebao da znači BiH“, poručuje načelnik Jajca Edin Hozan (SDA).
I dok se pronađeni skelet sa ovog lokaliteta čuva u muzeju franjevačkog samostana, Ivan Lovrenović u svojim tekstovima tvrdi da nikada nijednom materijalnom činjenicom nije potvrđeno da je to skelet posljednjeg bosanskog kralja. Anto Brtan, direktor Agencije za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu Jajca, kaže da je historija podložna provjeri, ali: „Mi se držimo onoga što je prezentirano javnosti, a to je da je Ćiro Truhelka 1888. godine ovdje proveo arheološka istraživanja, da je promnašao skelet za koji su u to vrijeme utvrdili da pripada kralju Stjepanu Tomaševiću. Država BiH je ovaj lokalitet proglasila nacionalnim spomenikom“.
I na ovaj potuno uređeni jedan od trideset nacionalnih spomenika u kraljevskom gradu, nakon punih 560 godina, moći će doći brojni turisti.
federalna.ba