videoprilog Aldijane Guhdija (Federacija danas)

Ovogodišnji Mali MESS posvećen inkluziji: Moramo biti jednaki u bilo kojem segmentu života

U sklopu održavanja 62. internacionalnog teatarskog Festivala MESS, u periodu od 1. do 19. oktobra, održat će se i projekat pod nazivom "Mali MESS" koji predstavlja jedan od najznačajnih iskoraka u popularizaciji teatarske umjetnosti i približavanja kvalitetnih obrazovnih i kulturnih sadržaja dječjoj publici.

Na Festivalu će mališani imati priliku, ne samo gledati predstave, već i učestvovati u raznim interaktivnim radionicama. Ovogodišnji dječiji MESS posvećen je inkluziji.

Nihad Kreševljaković, direktor Festivala MESS, rekao je da je od samog početka, kada su pokrenuli "Mali MESS", da se pozorište tiče stvarnosti u kojoj djeca i mladi žive.

"Da se tiče svakodnevnog života, koji pored lijepih stvari, nažalost, vrlo često sadrži i druge elemente, uključujući tugu i bol. Mislim da je uloga pozorišta da bude, ne samo prostorom vaspitavanja, nego i razmišljanja, suočavanja s realnošću, putovanja, maštanja. U tom smislu mislim da pozorište od tih najranijih dana najmlađe treba učiti vrijednosti slobode, empatije i razmišljanja svojom glavom", pojasnio je Kreševljaković.

Ines Kavalec, direktorica udruženja "Dajte nam šansu", kazala je da su današnjom konferencijom za medije otvorili velika vrata za "malu raju".

"Ovo je institucija u kojoj najviše možemo da učimo, ako spojimo tipičnosti i različitosti, ako tipična djeca spoznaju šta su različitosti, koja su njena bogatstva, oni će mnogo da nauče. Mi djecu učimo da budu socijalno osviještena i humana društva", izjavila je Kavalec.

Podsjetila je da život nije samo u sistemu obrazovanja.

"On traje tri, četiri, pet sati i svaki roditelj koji ima dijete s poteškoćama u razvoju ide svojim putem. Zašto nas nema na javnim scenama? Nismo naučili, do sada nam sistem nije to omogućio. Zašto se roditelji ne odazivaju na ovakve predstave, da njihovo dijete bude dio male raje, kako jeste? Nije naučio, ne zna, ne vjeruje", kazala je Kavalec.

Prema njenim riječima, upravo je ovo način da kažu roditeljima koji imaju djecu s poteškoćama, da trebaju i moraju doći u ovu instituciju od 1. oktobra kako bi na taj način podržali socijalnu inkluziju.

"I u umjetnosti, i u kulturi, obrazovanju, bilo kojem segmentu života, moramo biti jednaki", poručila je Kavalec.

Dodala je da se na ovaj način mora utjecati da budemo socijalno osviješteno i humano društvo.

"U obrazovnom sektoru smo uradili malo čudo, ali efekti toga će se tek vidjeti kasnije, jer smo itekako poboljšali prilike za djecu s poteškoćama. Ali učiniti i druge sfere života dostupnim ljudima i porodicama koje imaju djecu s poteškoćama je iznimno važno. Jer kvalitet života nije samo ono što se dešava u školama, nije samo ono što se dešava na poslu, kvalitet života je mnogo širi od toga", istakla je Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS-a.

Ismir Fazlić, direktor Pozorišta mladih Sarajevo, rekao je da ova institucija i MESS nastavljaju dugogodišnju saradnju.

"Ove godine Pozorište mladih na MESS-u će se predstaviti s tri izvođenja. Drago mi je što je ovogodišnji dječiji MESS posvećen inkluziji", rekao je Fazlić.

Samir Avdić, ministar kulture i sporta KS-a, kazao je da imaju interresorno djelovanje i saradnju kada je inkluzija u pitanju.

"Baštiniti kulturu je vrlo važno, jer je to dio našeg identiteta", dodao je Avdić.

Internacionalni teatarski festival MESS osnovan je 1960. godine pod imenom Festival malih i eksperimentalnih scena Jugoslavije. Nakon 1974. godine zvao se Festival malih i eksperimentalnih scena od čega potiče i skraćenica po kojoj je Festival i danas prepoznatljiv - MESS. Festival je osnovan na inicijativu Jurislava Korenića, jednog od najistaknutijih teatarskih reditelja a ovih prostora u 20. stoljeću i spada u red najstarijih festivala istočne i jugoistočne Evrope.

federalna.ba/AA

mali MESS inkluzija