videoprilog Zerine Zuko (Dnevnik 2)

Ovaj put ne prijeti vatra – knjige će ostati bez rodnog lista

Iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH danima upozoravaju na alarmantno stanje, nedostatak sredstava i opasnost od gašenja. Nedovoljno glasno - jer rješenja nema. A ako nema ni kulture, upitna je vrijednost društva koje ostaje.

25. augusta 1992. godine gorjela je Vijećnica - u njoj nacionalno, književno, univerzitetsko blago. Uništeno je oko 90 posto knjižnog fonda, oko dva miliona knjiga i dokumenata koji svjedoče o historiji Bosne i Hercegovine. Više od tri decenije kasnije ova insititucija je ponovo u opasnosti. Ne prijeti vatra, već gašenje.

„Apelujemo - da razmišljaju i o onima koji su golim rukama spašavali kulturno blago države, Bosne i Hercegovine, u zgradi Vijećnice, gdje je bila Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine“, kaže direktor Ismet Ovčina.

Ovim činom žele ukazati na činjenicu da su ih zapostavili svi nivoi vlasti, te da država ne pokazuje odgovarajuću brigu za jednu od 7 ključnih kulturnih institucija BiH, koja već 79 godina čuva kulturno blago svih naroda Bosne i Hercegovine.

„Mi se dovodimo u situaciju da moramo obustaviti svoj rad i zatvoriti Nacionalnu biblioteku. Radnici će se truditi do toga ne dođe, a sad apelujemo na vlast, na sve one koji mogu pomoći - da se ne desi situacija da mi moramo zatvoriti svoja vrata“, kaže Aldin Huskić, predsjednik Vijeća uposlenika NUBBiH.

Skupština Kantona Sarajevo usvojila je Zakon o privremenom sufinansiranju institucija kulture i obrazovanja, ali dodijeljenih 220.000 KM nije dovoljno ni za plate radnika, te oni dobijaju samo topli obrok. Ova obeshrabljujuća situacija je već dugotrajni problem, a iz Vlade Kantona Sarajevo pojašnjavaju da oni nisu osnivači te da teret ne bi trebali snositi sami. Traže pomoć viših nivoa vlasti, ali od njih odgovora nema.

„U skladu s raspoloživim i unaprijed planiranim novčanim sredstvima, Ministarstvo je pravovremeno sufinansiralo rad i doznačilo sredstva Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci koja su predviđena Budžetom Kantona Sarajevo za 2024. godinu“, saopćeno je iz Ministarstva visokog obrazovanja, nauke i mladih KS-a.

„Mi smo dobili 220.000 KM, odjednom, ne u više rata. A mi 42 stalno uposlena i dva preko Službe za zapošljavanje“, navodi Ovčina.

U slučaju zatvaranja Biblioteke, Bosna i Hercegovina bi izgubila ključne resurse za istraživanje i učenje, a njihove Specijalne zbirke, koje su riznice kulturnog naslijeđa, bile bi nenadoknadivo izgubljene. To bi također ugrozilo rad drugih biblioteka i predstavlja problem za akademsku zajednicu.

Huskić upozorava da bi se zatvaranjem Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH prekinuo jedan velki lanac: „Dolazimo u situaciju da se neće moći knjiga izdati, da se neće moći uraditi CIP - katologizacija u publikaciji, da se neće moći dobiti ISBN broj. S tim dolazimo u sferu divljeg izdavaštva, gdje je knjiga, bukvalno, nema svoj rodni list“.

„Trenutno se u Virtuelnoj biblioteci BiH nalaze se 74 biblioteke. Sve biblioteke su, ustvari, povezane u sistem COBISS.BH i gašenjem ove institucije, sve te biblioteke, njihov rad u sistemu, bio bi doveden u pitanje“, ističe Azra Smajić-Gačević, rukovoditeljica Virtuelne biblioteke Bosne i Hercegovine.

Brojne organizacije su poslale pismo podrške. Premijer KS-a Nihad Uk inicirao je zajedničke razgovore s relevantnim institucijama. Prvi sastanak je zakazan. Dakle, rješenje se traži. Sada, kada su kulturne institucije već dovedene u situaciju da moraju moliti. Nebriga za kulturu odavno je dokaz da nešto ne radimo kako treba.

federalna.ba

NUB BiH NUBBiH Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH