OTVORENI STUDIO – STRUJA MORA POSKUPITI
Elektroprivreda BiH uputila je novi zahtjev za linearno povećanje cijena električne energije za domaćinstva i ostale potrošnje. U saopćenju ističe da se prijedlog postotka linearnog povećanja, koji je utvrđen nakon preispitivanja odbijenog cjenovnog modela, iznosi 10% za domaćinstva, uključujući energiju i mrežarinu. Podsjećamo, nedavno je Regulatorna komisija za energiju (FERK) odbila prvi zahtjev Elektroprivrede BiH za poskupljenje struje, a prijedlog im je bio uvođenje tri tarife, ili kolokvijalno blok tarife, o čemu smo radnije govorili u emisiji. U Otvorenom studiju o opravdanosti zahtjeva za poskupljenje struje domaćinstvima, ekonomskim cijenama električne energije kao i gubicima Elektroprivrede BiH govori Nihad Harbaš, jedan od vodećih stručnjaka u oblasti energetike, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije u BiH i Edin Pašić , predsjednik Udruženja potrošača Kantona Sarajevo.
Ukoliko Regulatorna komisija za energiju odobri zahtjev Elektroprivrede, prema dosadašnjoj praksi, iako je poskupljenje za domaćinstva, krenuće novi val poskupljenja apsolutno svega. Šta je uzrok negativnog poslovanja i milionskog minusa u Elektroprivredi, koja je 2023. godinu okončala sa deficitom od 140 miliona maraka.
Za to postoje dva ključna razloga, kaže energetski stručnjak Nihad Harbaš:
„Prvi je nedovoljne količine proizvedene električne energije, uglja, putem termoelektrana u vlasništvu Elektroprivrede BiH. A do nedovoljnih količina je došlo što rudnici, prije svega, u koncernu Elektroprivrede BIH, nisu mogli odgovoriti sa dovoljnim količinama, otprilike nekih proizvodnih kapaciteta kako su ranije imali. Tako da Elektroprivreda u termoelektranama nije imala dovoljno uglja, po cijenama po kojim je ranije nabavljala taj ugalj, a koje su od tržišta niže za nekih tri puta, i onda su posegnuli za kupovinom uglja na tržištu i iz drugih rudnika i izvan BIH, i po tri puta većoj cijeni. A kad imate to, to se mora odraziti ili na cijenu električne energije po domaćinstvima, što se nije desilo, ili na poslovanje u minusu. I to je ključni razlog zašto je došlo do gubitaka u finansijskom smislu.“.
Edin Pašić ističe kako nije stručnjak ali i navodi:
„U Elektroprivredi se radilo jako nedomaćinski jer je bilo investicijskih promašaja poput ogromnog novca potrošenog na Blok 7, ali i vrlo lošeg poslovanja unutar holdinga, zapravo koncerna, koji je radio sve suprotno zbog čega holdinzi postoje u svijetu. Zadržali su sve neproizvodne segmente rudnika koje su uzeli pod svoje okrilje i tim uduplali administraciju. Kad govorimo o produktivnosti, produktivnost u bh. rudnicima je najgora u Evropi. Zaista, tu smo šampioni. Poljaci na primjer imaju deset puta veću produktivnost nego mi... Tako teško je uprijeti prstom šta je to uzrokovalo da postoji ogroman gubitak , u stvari puknuti balon koji se puhao jako dugo vremena, nekoliko godina prije. Ipak ne treba zaboraviti da je to državna firma i da je indirektno u vlasništvu svih građana Federacije BiH“.
Odgovarajući na pitanje da li je i kako došlo do smanjenja izvoza električne energije, Harbaš pojašnjava:
„Prije svega često u javnosti čujemo kako BIH izvozi električnu energiju. To je donekle tačno. U stvari, mi tu energiju samo transportujemo prema drugom kupcu koji je prodaje po puno većim cijenamana vanjskom tržištu nego Elektroprivreda u tom posredništvu. I tu je jedan uzrok jer nemamo direktan izvoz. Samo kada bi politička volja postojala, i uslov ove reforme koje su neki dan potpisali, a trebali smo prije četiri ili pet godina usvojiti, mogli bi povećati prihod. I zašto je smanjen taj transport, ili taj “izvoz“ električne energije upravo jer nisu imali dovoljne količine za domaće tržište, a u obavezi su kao javno preduzeće da električnu energiju prije svega plasiraju na domaće tržište pa tek onda da izvoze. S druge strane i cijene električne energije na svjetskom tržištu su pale, pogotovo u Evropi. Ključni razlog je, godinama ne ulaganje u nove proizvodne kapacitete, u načine kopavanja i vađenja uglja, nedomaćinski menadžment u javnim preduzećima. Jasno je da politika postavlja ljude u NO i UO, ministarstva ali javna preduzeća moraju imati profesionalni menadžment“.
Harbaš također naglašava da zbog svih aktuelnih dešavanja struja mora poskupjeti kao i da stanovništvu u socijalnoj potrebi treba na izvjestan način pomoći.
Emisiju u cjelosti možete poslušati na federalna.ba