Otvoreni studio: Lokalni izbori 2024.

Urednica: Lejla Hodžić

 

U emisiji Otvoreni studio Radija Federacije BiH govorimo o predstojećim lokalnim izborima 2024. godine u Bosni i Hercegovini. Ovogodišnji lokalni izbori biće provedeni prema važećim zakonskim rješenjima. Treba istaći da su prije nekoliko dana stupile na snagu i izmjene Izbornog zakona koje je krajem marta proglasio visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) i biće primijenjene na lokalne izbore.

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) raspisala je lokalne izbore koji će biti održani 6. oktobra. Nakon stupanja na snagu odluke visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita od 26. marta ove godine, kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, CIK je prošle sedmice usvojio 26 podzakonskih akata bitnih za provedbu predstojećih lokalnih izbora. Prema novim izmjenama, određuje se uvođenje "izbornih tehnologija" u proces glasanja, što se odnosi na skenere, videonadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije, biće proveden pilot-projekat u deset općina za lokalne izbore - jedna od njih je i općina Stari Grad Sarajevo.

Odlukom je visoki predstavnik ovlastio CIK da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka niti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje općinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.  

Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije "Pod lupom" i bivši član Centralne izborne komisije BiH:

„Sve te izmjene treba da doprinesu integritetu i kredibilitetu izbornog procesa, povjerenju u izborne rezultate, a ono što je za mene jako bitno je početak vraćanja povjerenja građana u izborni proces, jer smo svjedoci unazad nekoliko izbornih ciklusa da se dešavaju strašne stvari, kršenje izbornog zakona, provedbenih akata od strane nesavjesnih članova biračkih odbora. Tu moram zaštititi dio članova biračkih odbora koji stvarno savjesno rade svoj posao, ali odgovornost za takvo stanje je upravo na političkim strankama, jer sigurno da nijedan član biračkog odbora, kojeg imenuju političke stranke koje učestvuju na izborima, po njihovom nalogu, njihovi članovi biračkih odbora upravo krše izborni zakon i provedbene akte. I od 2004. kada sam bio član izborne komisije, nakon što smo poništili izbore u Zvorniku, gdje smo vidjeli šta se sve radi, poništili smo ih u cijelosti, ja sam se zalagao da se predvide sankcije za političke subjekte za koje se utvrdi da su po njihovom nalogu, njihovi članovi biračkih odbora kršili izborni zakon. Bez toga mi nećemo urediti čitav izborni proces. Ono što je jako dobro, od ranije, jeste da su povećane kazne za nesavjesne članove biračkih odbora. Ali i to je dokaz koliko su duboko u izbornoj korupciji političke stranke. Imamo dokaze da su one plaćale, iz svog budžeta, to su crni fondovi, kazne za svoje članove biračkih odbora koji su sankcionisani od Centralne izborne komisije.“

 

 

Elvir Karajbić, zastupnik SDP-a BiH u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, ističe da je stajalište SDP-a jasno i ranije objavljeno, te da je SDP bio spreman podržati tehničke izmjene Izbornog zakona. U tom smislu, podržavaju izmjene i dopune Izbornog zakona koje je proglasio visoki predstavnik, a koje su sada na snazi i biće primjenjene, djelimično, na lokalne izbore 2024. godine.

„Ono što je jako dobro jeste da, vrlo često se prešućuje, da je visoki predstavnik sada zabranio osuđenim ratnim zločincima, osuđenim pred domaćim i međunarodnim sudovima, da budu kandidati i da budu izabrani ili imenovani na određene političke dužnosti. Dobro je da je smanjen broj članova biračkih odbora od strane jednog političkog subjekta, a ne kao što je bila praksa da smo čak imali da određeni politički subjekti imaju od pet, pet ili po tri člana biračkog odbora, to su jako dobre izmjene. I sve što povećava pravičnost i poštenje, uvođenje pravičnosti i poštenja u izborni proces, to podržava SDP BiH. Naravno, mi bismo više voljeli da je primijenjeno na svim biračkim mjestima ne samo da ovo bude pilot-projekat, ali u budućnosti se nadamo da će barem  izbori 2026. proći puno poštenije nego je bilo dosad.“  

Cjelokupnu emisiju u kojoj su Šehić i Karajbić govorili o dosadašnjim nedostacima u izbornom procesu, malverzacijama i neophodnim promjenama poslušajte na portalu federalna.ba