Otvorena izložba fotografija 'Na marginama', 20 priča pojedinaca iz romske zajednice
Izložba fotografija “Na marginama”, na kojoj je predstavljeno 20 fotografija i pozitivnih priča koje za cilj imaju podizanje svijesti o životu Roma u BiH, te razbijanje predrasuda i stereotipa o ovoj nacionalnoj manjini, otvorena je danas na Trgu BiH u Sarajevu, povodom 8. aprila - Svjetskog dana Roma.
Izložbu, koja će biti postavljena do 22. aprila, organizirali su Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovina, Centar za postkonfliktna istraživanja i Asocijacija mladih Roma "Aksiom“.
Šefica Misije OSCE-a u BiH ambasadorica Kathleen Kavalec je tom prilikom kazala da danas obilježavamo vrijednosti, običaje, bogatu historiju i kulturu Roma, najveće nacionalne manjine u BiH.
- Međutim, također moramo imati na umu i to da se romska zajednica i dalje suočava sa mnogobrojnim društvenim, ekonomski i političkim izazovima - navela je ona.
Izrazila je nadu da će današnji dan privući prijeko potrebnu pažnju nadležnih organa na njihovu obavezu na zaštiti i ostvarenju osnovnih prava romske zajednice.
Po njenim riječima, izložba "Na marginama“ predstavlja različite priče pojedinaca iz romske zajednice. Kaže da su njihove priče i svjedočanstva u velikom kontrastu sa široko rasprostranjenim predrasudama i steretipima o pripadnicima romske zajednice.
- Nadam se da će svima vama ova izložba pomoći da odbacite mnogobrojne predrasude i stereotipe o pripadnicima romske zajednice. Također se nadam da će ova izložba pomoći da se rasvijetle mnogobrojni problemi i izazovi s kojima se suočava romska populacija u ovoj zemlji, a također pomoći u odbacivanju sterotipa koji vode do dalje marginalizacije i isključivanja Roma iz društva u kojem žive - istaknula je ambasadorica Kavalec.
Napomenula je da Misija OSCE-a niz godina radi na poboljšanju položaja Roma u ovom društvu, a Akcioni plan OSCE-a o poboljšanju položaja Roma demonstracija je njihove spremnosti da rade na rješavanju ovih problema.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić je, čestitajući Svjetski dan Roma, izrazila podršku pripadnicima romske populacije u svemu što planiraju raditi na poboljšanju položaja Roma u Sarajevu i u BiH.
- Grad Sarajevo i ja kao gradonačelnica čvrsto stojimo uz vas. Moje je srce puno kada vas vidim mlade, lijepe, energične u borbi za svoju zajednicu - kazala je Karić.
Osnivačica i predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja Velma Šarić je kazala da je ova izložba multimedijalni projekat koji ima i foto-knjigu, a koja ima za cilj razbijanje stereotipa koji postoje o romskoj populaciji.
- Mi smo, kroz jedan foto-projekat, prikazujući uspješne primjere u romskoj zajednici, pokušali da razbijemo stereotipe koji postoje o romskoj populaciji. Potrebno je na svakom nivou društva upozoravati, educirati i pokušati razbijati ove stereotipe, jer sve dok društvo u cjelini ne shvati da su Romi ravnopravan narod, Romima u ovoj zemlji neće biti bolje - poručila je Šarić.
Predsjednica Asocijacije mladih Roma „Aksiom“ Dalila Ahmetović podsjetila je da se ovaj dan slavi u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, koji je održan od 6. do 8. aprila 1971. nedaleko od Londona. To je bio prvi međunarodni susret Roma i tada je osnovana prva Međunarodna romska organizacija.
Po njenim riječima, Kongres se smatra početkom emancipacije Roma širom svijeta i od tada, pa do danas, 8. april je datum koji se svuda u svijetu obilježava kao početak nove ere u borbi za jednakopravnost i priznanje Roma.
- Najznačajnija odluka koja je usvojena na prvom Kongresu, bila je odluka da umjesto riječi Ciganin, ubuduće zvanični etnički naziv bude Rom, što znači čovjek. Na kongresu su usvojene romska himna - Đelem, Đelem, i zastava kao simboli međunarodnog romskog pokreta. Osmi april je dan kada smo posebno ponosni i kada s pravom kažemo da smo dio identiteta svake zemlje u kojoj živimo i da smo građani i građanke koji ne traže ništa drugo, već samo jednaku priliku i jednaka prava - poručila je Ahmetović.
Napomenula je da danas u BiH, prema nezvaničnim informacijama, živi više od 50.000 Roma, od kojih najveći procenat živi u jako teškim uslovima, bez stalnih primanja, u teškoj socijalnoj i zdravstvenoj situaciji i pri tome su izloženi diskriminaciji.
- U BiH sazrijeva jedna generacija mladih Romkinja i Roma koji su svjesni odgovornosti koju imaju prema svom narodu, ali i prema cijeloj državi Bosni i Hercegovini. Među nama polako stasava jedna nova generacija koja je spremna da ponese teret promjena koje su neophodne da se ostvare snovi naših očeva - zaključila je Ahmetović.