Otvorena biotehnološka platforma za 35. godišnjicu Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA
(Izvor: Fena/Kanita Aliagić)

Otvorena biotehnološka platforma za 35. godišnjicu Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA

Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu (INGEB UNSA) je prigodnim skupom uz predstavljanje nemjerljivih naučnih rezultata na polju genetike, obilježio 35. godišnjicu uspješnog rada i djelovanja. Tim povodom je predstavljena Otvorena biotehnološka platforma.

Iako je bilo teško osnovati institut, jer su, kako je kazao osnivač Instituta prof.dr. Rifat Hadžiselimović, imali samo dobru volju, nisu propustili ukazanu priliku. Oslanjali su se na mlade kadrove, te su među najboljima birali najbolje a "to su oni koji su učili van BiH, ali su znanje donijeli u BiH".  

Akademski put rektora UNSA Rifata Škrijelja bio je povezan s razvojem Instituta i to na način da su danas, vodeći kadrovi te institucije bili njegovi bivši studenti. 

Stoga, kaže on, čini ga sretnim da je generacija profesora koja je njih učila, uvaženi akademici, oni koji su imali viziju, zajedno sa jakim privrednim sistemima u BiH, kreirali Instituciju i postavili ozbiljne temelje za razvoj genetike u BiH, kako u fundamentalnom, tako i aplikativnom smislu. 

- Danas je Institut respektabilna naučno-istraživačka institucija punopravna članica UNSA, sa ozbiljnom međunarodnom reputacijom. Idemo u korak sa Evropom i svijetom kada je u pitanju istraživanje u oblasti genetike - rekao je Škrijelj.  

Istovremeno, izrazio je žaljenje što se na nivou BiH jako malo izdvaja za nauku, ne postoji čak ni ministarstvo za nauku i tehnologiju na nivou države, a to, navodi on, samo govori o odnosu države prema važnoj komponenti razvoja svake moderne države. 

Međutim, dodao je on, ohrabruje što Kanton Sarajevo izdvaja za nauku i istraživanje. Tako na primjer, 2022. godine je iz kreditnih sredstava za Institut osigurano više od 700.000 KM za opremu

U tom smislu je ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Aleksandra Nikolić kazala da je naročito ponosna na novu Otvorenu biotehnološku platformu, za koju je resorno ministarstvo izdvojilo sredstva.
 
 - Biotehnološka platforma će okupljati ljude iz različitih profesija. To će biti univerzitetska kopča sa ostatkom društva, gdje ćemo pokušati da pronađemo probleme koje ova institucija može da riješi na najbolji i najefikasniji način - kazala je ministrica. 

Direktor Instituta Naris Pojskić je kazao da primjenom savremenih tehnologija INGEB može parirati u kvaliteti opreme svim sličnim centrima u regiji. 

Osvrnuo se i na brojne projekte koji su uspješno završeni.  

- Ako govorimo o obavezi prema našoj domovini, to je zasigurno participacija u DNK identifikaciji nestalih u BiH. Potom, razvoj naučno-istraživačkih projekata, a posljednjih godina, to je razvoj patenata i različitih oblika intelektualnog vlasništva - kazao je Pojskić. 

Budući planovi su, dodao je, veća internacionalizacija, odnosno stvaranje interdisciplinarnih istraživačkih timova, saradnja sa privrednim sektorom i ulaganje u ljudske resurse. 

Na obilježavanju 35. godišnjice Instituta predstavljena je Otvorena biotehnološka platforma, veoma značajan projekat te institucije koji podrazumijeva nabavku i funkcionalno korištenje najsavremenije opreme u oblasti biotehnologije na bazi genetičkog inženjerstva.

Otvorena biotehnološka platforma omogućava aplikativni razvoj biotehnoloških rješenja u različitim oblastima industrijskog razvoja, poljoprivredi i produkciji hrane, zatim u pronalasku potencijalno ljekovitih supstanci, a kasnije i razvoju vakcina, te inovacijama u zaštiti životne sredine, te se time Institut stavlja u red najopremljenijih naučnoistraživačkih instituta u regiji.

U INGEB-u danas djeluju 32 uposlenika, genetičara, koji uz podršku administrativnog osoblja primarno djeluju na realizaciji domaćih i međunarodnih naučnoistraživačkih projekata, ali i edukaciji budućih stručnjaka kroz angažman u svim ciklusima studija Univerziteta u Sarajevu i drugih univerziteta iz BiH i šire.  

Znanje i stručnost uposlenika INGEB-a su našli primjenu i u realnom sektoru kroz pružanje različitih vrsta stručnih analiza za pravna i fizička lica. 

Na međunarodnom planu, a uime države Bosne i Hercegovine, INGEB je punopravni i afilijacijski član Međunarodnog centra za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (International Centre for Genetic Engineeing and Biotechnology, ICGEB) sa sjedištem u Trstu i predstavlja BiH u ICGEB-u. 

Institut je povodom značajne godišnjice, u cilju popularizacije ove naučne oblasti među mladima, 22. februara upriličio Dan otvorenih vrata za učenike završnih razreda gimnazija i srednjih škola prirodnog i medicinskog usmjerenja.

federalna.ba/Fena

Institut za genetičko inženjerstvo