Otvoren muzej Franjevačkog samostana u Tolisi 'Vrata Bosne'

Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije i franjevački samostan u Tolisi nacionalni su spomenici Bosne i Hercegovine. Fratri Bosne Srebrene bili su i ostali čuvari, preteče, ali i graditelji Bosne i Hercegovine. Upravo je u Tolisi fra Ilija Starčević osnovao prvu pučku školu u Bosni i Hercegovini, koja iduće godine slavi 200. godišnjicu, a također u Tolisi osnovana je i prva zadruga u našoj zemlji.

Bogato povijesno naslijeđe posavskoga kraja fratri su stoljećima čuvali među zidinama samostana, a sada su predmeti i artefakti postavljeni u muzeju „Vrata Bosne“, koji je i službeno otvoren. Još od 1802. godine kada je osnovana Župa Tolisa, fratri su počeli prikupljati dragocjene materijale i predmete koji svjedoče bogatu povijest ovoga kraja.

„Prvi muzej ovdje je napravljen '70-ih godina u Franjevačkom samostanu. Fratri su napravili jednu zbirku umjetnina i starina koje su napravili iznad sakristije, u jednoj prostoriji, i tada je to već bio muzej“, ističe fra Mario Jurić, gvardijan Franjevačkog samostana Tolisa.

Ideja o osnivanju muzeja nastala je još '90-ih godina. Vlada Posavskog kantona i Franjevački samostan Tolisa u partnerstvu ovim su projektom željeli stvoriti novu instituciju kulture za sjevernu Bosnu, Posavski kanton i Grad Orašje. Potporu u tome dala je i Vlada Republike Hrvatske.

„Drago mi je upravo svjedočiti o snažnoj podršci Vlade RH koju zapravo mi, kao pomoć Hrvatima Bosne i Hercegovine, dajemo ustrajno, kontinuirano već duže vrijeme, a nastavit ćemo i dalje poticati razne projekte koji su u funkciji očuvanja ostanka i opstanka hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini“, kazao je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.

Osim nazočnih iz Hrvatske i domaćih političara, svečanim presijecanjem vrpce fra Zdravko Dadić, provincijal Bosne Srebrene službeno je otvorio vrata hrama povjesti i tradicije. U prekrasno uređenom ambijentu izloženi su brojni vrijedni eksponati, a najstariji datiraju još iz mlađeg kamenog doba. 

„Možda je značajno spomenuti zbirku fibula, odnosno, kopči koje potječu iz rimskog perioda. I to je jedna od najbrojnijih u Bosni i Hercegovini, s preko 100 različitih fibula u našem muzeju; zbirka oružja, etno zbirka, numizmatička zbirka... Imamo različitih eksponata tako da će posjetitelji imati što vidjeti“, poručio je prof. Jozo Jezerčić, v.d. ravnatelja muzeja „Vrata Bosne“

Muzej svjedoči o milenijskoj prisutnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, a značajan je i na Posavskoj turističkoj mapi.

„Na neki način ovaj muzej predstavlja Posavinu, predstavlja našu povijest i narod koji je ovdje živio u prošlim vremenima. Ovo će sigurno utjecati na porast broja turista. Inače, mi smo mjesto u kojem su turizam i ugostiteljstvo vrlo razvijeni“, naglasio je gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić.

U samostanu se, pored muzeja, nalaze još knjižnica i arhiv, a zanimljiv je podatak da najstarije knjige datiraju iz 1525. godine, a od raritetnih izdanja posebno mjesto ima Biblija iz 1651, tiskana u Amsterdamu.

federalna.ba

Vrata Bosne Tolisa muzej
Šokačka rič Tolisa
0 15.11.2024 18:42
Tolisa Franjevački samostan
0 11.10.2024 18:43
Valter brani Sarajevo muzej
0 09.05.2024 14:21
Muzej Grada Zenica JU Muzej grada Zenice Muzej Grada Zenice Zenica muzej
0 14.01.2024 10:31