Otvoren Mostarski sajam, prilika i za poruke o političkim prilikama
Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru okupio je čak osamsto izlagača na jednom mjestu. Sajam tradicionalno obuhvata sve ključne ekonomske grane – od industrije i poljoprivrede, do turizma, IT sektora, finansija i gastronomije. Zemlja partner ove godine je Italija. Vrata mostarskog sajma danas su se zvanično otvorila za sve posjetioce.
Prilika je ovo za razmjenu iskustava, saradnje i jačanje prekograničnih odnosa. Ravnateljica Sajma Dalfina Bošnjak istaknula je značaj ove manifestacije za cijelu regiju. U obraćanju je naglasila kako je nazočnost brojnih državnika i posjetitelja potvrda značaja manifestacije "za opće dobro naših ljudi i u korist svim sudionicima ovoga gospodarskog i poduzetničkog projekta". Bošnjak je najavila bogat program u narednim danima, koji uključuje brojne tematske konferencije, stručne skupove i okrugle stolove.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto (HDZBiH) istaknula je da je ova gospodarska manifestacija kroz svoju tradiciju postala prepoznatljiv brend, ne samo na europskoj nego i na svjetskoj razini: „Ona nam ne donosi samo gospodarske mogućnosti već i višestruke načine da njihova uspješna iskustva razvoja u raznim oblastima i granama implementiramo u naš Mostar, domovinu BiH“.
„Gospodarstvenici su uvijek bili značajno spremniji donositi odluke i konstruktivno razgovarati i u tom segmentu su značajno ispred politike“, istaknuo je gradonačelnik Mostara Mario Kordić (HDZBiH).
Ovogodišnja zemlja partner po drugi put je Italija, koja je glavni dobavljač i drugi trgovinski partner za BiH.
„Gotovo je 14 godina nakon našeg prvog učestvovanja u svojstvu zemlje partnera, počašćeni smo što smo pozvani da budemo protagonisti događaja od velike važnosti za BiH cijelu regiju“, poručila je Sarah Eti Castellani, ambasadorica Italije u BiH.
Mostarski sajam uvijek je prilika i za razmjenu iskustava, razgovare o aktuelnim političkim pitanjima koji potresaju državu. No, ovaj sajam protječe u vremenu političke krize u BiH zbog čega se poruke najviše odnose na važnost očuvanja mira i stabilnosti. A kao jedini ispravan put za BiH ističe se evropski put.
„Za BiH, za njenu stabilnost, za njenu funkcionalnost i kvalitetne odnose među ravnopravnim i konstitutivnim narodima i svima koji žive u BiH evropski put najbolji put za podizanje kvalitete života“, izjavio je premijer Hrvatske Andrej Plenković.
„U ovoj situaciji određenih tenzija upućujemo na deeskalaciju, na smirivanje bilo kakvih napetosti i pozivamo sve političke lidere, koji imaju odgovornost za funkcioniranje institucija i poštivanje ustavnopravnog poretka“, izjavio je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske.
Osudili su sve one koji imaju ambicije za destabilizaciju u Bosni i Hercegovini ili secesionističke tendencije, pozivajući se na poštivanje dejtonskih temelja. Ali sankcije za one koji su uzročnici krize, kažu, neće uvoditi, što je, tvrde iz redova Vlade FBiH, i očekivan potez.
„Ja ne znam da je Hrvatska prema bilo kome uvela sankcije pa ne očekujem ni da se posebno nešto tu. Želim da vjerujem onom što sam čuo, a ne da tražim bilo kakvu pozadinu u tim izjavama ili neku skrivenu poruku. Naravno, sve je moguće, ali na temeljima o kojim se govorilo - međusobnog povjerenja – važno je graditi daljnje odnose“, izjavio je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).
Iako rekordan broj izlagača, ove godine nikad manje političkih predstavnika na Sajmu. Osim SNSD-ovih kadrova i Milorada Dodika, nedostajali su i politički predstavnici iz Srbije, koji su ranijih godina bili česti gosti ove manifestacije.
federalna.ba