Otkrivene grobnice iz vremena prije faraona
Egipatski arheolozi otkrili su tokom radova na delti Nila desetine rijetkih predinastičkih grobnica iz vremena prije egipatskih faraonskih kraljevstava, odnosno od prije više od 5.000 godina.
Oni su, takođe, pronašli grobnice iz kasnijeg perioda poznatog pod nazivom Hiksi, od 1650. do 1500. godine prije nove ere, kada su plemena iz zapadne Azije zauzela zemlju, čime je prestalo da postoji Srednje egipatsko kraljevstvo.
Pronalasci u provinciji Dakalija, sjeverno od Kaira, omogućiće nova saznanja o dva važna prelazna perioda u drevnom Egiptu, smatraju egiptolozi.
Grobnice uključuju 68 iz perioda Buto, koje je počelo oko 3300. godine prije nove ere i pet iz perioda Nakada treća, koje je neposredno prethodilo prvoj egipatskoj dinastiji oko 3100. godine prije nove ere, saopštilo je egipatsko Ministarstvo turizma i antikviteta.
Takođe, pronađeno je 37 grobnica iz vremena Hiksa, koji su prvi put počeli da migriraju preko Sinaja u Egipat oko 1800. godine prije nove ere.
"Ovo je izuzetno značajno groblje jer kombinuje i najstarije periode egipatske istorije sa drugom značajnom erom, vremenom Hiksa", rekla je Salima Ikram, egiptolog na Američkom univerzitetu u Kairu.
Ona je rekla da egiptolozi rade na tome da razumiju kako su Egipćani i Hiksi živjeli zajedno.
Grobnice Buto su ovalnog oblika, tijela su postavljena u zemlju u čučećem položaju, većinom na lijevoj strani, sa glavom okrenutom prema zapadu, navodi se u saopštenju.
Neke grobnice su iz perioda Nakada i u njima su pronađene posude cilindričnog i oblika kruške.
Grobnice Hiksa su većinom bile polupravougaone, tijela su ležala u ispruženom položaju, a glava je takođe okrenuta ka zapadu.
"Pronađena je takođe grupa peći ili ognjišta, zatim ostaci temelja od opeke od blata, grnačarija i amuleti, posebno skarabeji, od kojih su neki napravljeni od poludragog kamenja i nakit kao što su minđuše", navodi se u saopštenju.
federalna.ba/Srna