Otkriven misterij: Posmrtni ostaci sa ostrva Scilly pripadali su ženi ratnice iz željeznog doba

Otkriven misterij: Posmrtni ostaci sa ostrva Scilly pripadali su ženi ratnice iz željeznog doba

Naučnici su riješili misteriju 2.000 godina starog groba na ostrvima Scilly, pokrećući intrigantna pitanja o ratovanju u Britaniji u željeznom dobu.

Decenijama su se arheolozi pitali da li se u kamenom obloženoj grobnoj komori, koja je otkrivena 1999. na Bryheru, nalaze ostaci muškarca ili žene.

Iskopavanja su otkrila mač u koricama od legure bakra i štit uz ostatke jedne osobe, predmete koji se obično povezuju s muškarcima. Međutim, pronađeni su i broš i bronzano ogledalo, ukrašeno nečim što izgleda kao motiv sunčevog diska i koje se obično povezuje sa ženama. Grob je upravo zbog toga što sadrži i ogledalo i mač  jedinstven za željezno doba zapadne Evrope. Naučna studija koju je predvodila Historic England utvrdila je da su pronađeni ostaci pripadali ženi, što je otkriće koje bi moglo rasvijetliti ulogu žena ratnica tokom perioda u kojem se smatra da je nasilje među zajednicama bilo svakodnevni dio života.

Prvobitni pokušaji utvrđivanja spola tradicionalnim metodama, poput analize DNK, propali su zbog raspadanja kostiju. Sve što se moglo vidjeti na skeletu bila je tamna mrlja od zemlje na mjestu gdje je tijelo nekada ležalo, a pronađeni su samo mali komadi kostiju i zuba od oko 150 g.

Naučni napredak, posebno razvoj sofisticirane tehnike na Kalifornijskom univerzitetu, Davis, značio je da je moguće testirati zubnu caklinu, prema nalazima istraživanja objavljenim u Journal of Archaeological Science: Reports.

Dr Glendon Parker, vanredni profesor na odsjeku za toksikologiju okoliša na UC Davisu, je rekao: “Zubna caklina je najčvršća i najtrajnija supstanca u ljudskom tijelu. Sadrži protein sa X ili Y hromozom, što znači da se može koristiti za određivanje spola. Ovo je korisno jer ovaj protein dobro preživljava u poređenju sa DNK. Naša analiza uključivala je ekstrakciju tragova proteina iz sitnih dijelova preživjele zubne cakline. To nam je omogućilo da izračunamo vjerovatnoću od 96% da je pojedinac žensko.”

Glavni oblik ratovanja prije 2.000 godina vjerovatno su bili napadi – iznenadni napadi – na neprijateljska naselja. Ogledalo i oružje pronađeno u grobu povezuju se sa ratovanjem.

Smatra se da su se ogledala mogla koristiti u željeznom dobu za signalizaciju, komunikaciju i koordinaciju napada. Imali su i ritualne funkcije, kao oruđe za komunikaciju sa natprirodnim svijetom kako bi “očistili” ratnike po povratku. Dr Sarah Stark, biologinja ljudskog skeleta iz Historic England-a, rekla je da su otkrića pružila “dokaz vodeće uloge žene u ratovanju u željeznom dobu na Scillyju.

“Iako nikada ne možemo u potpunosti znati o simbolici predmeta pronađenih u grobovima, kombinacija mača i ogledala sugerira da je ova žena imala visok status u svojoj zajednici i da je možda imala zapovjednu ulogu u lokalnom ratovanju, organiziranju ili vođenju napada na neprijateljske grupe.”

Stark je dodala: “Ovo bi moglo sugerirati da je umiješanost žena u racije i druge vrste nasilja bila češća u društvu željeznog doba nego što smo ranije mislili, i moglo je postaviti temelje iz kojih će lideri poput Boudicce kasnije nastati.”

Bryherov mač i ogledalo izloženi su u muzeju Isles of Scilly.

federalna.ba/The Guardian

Scilly posmrtni ostaci