videoprilog Dejane Šešlija (Dnevnik 2)

'Neće na posao jer je zabranjeno da riječima prekopavaju masovne grobnice'

Za danas zakazana 23. sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine otkazana je zbog izostanka zastupnika iz manjeg bh. entiteta Republika Srpska (RS), koji su još jučer najavili bojkot institucija.

Poslanik Socijaldemokratske partije BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović je, nakon otkazivanja današnje sjednice tog doma, izjavio novinarima da je jedan broj zastupnika odlučio ne doći na posao "jer im je zabranjeno negirati raskomadana ljudska tijela, prekopane grobnice, razbacane kosti, što je sve dokazano u sudskom procesu i okarakterisano kao genocid".

Po njegovim riječima, oni neće da dođu na posao "jer im je zabranjeno da dalje uznemiravaju porodice preživjelih“.

"Ne možemo se praviti da je sve u redu, ne možemo se praviti da Parlament nije blokiran. Blokiran je, i to je blokiran iz ovog razloga, zato što je neko zabranio da se riječima prekopavaju masovne grobnice", kazao je Magazinović.

Dodao je da je politička odluka Kolegija da se to jasno kaže neodržavanjem sjednice, a ne fingiranjem da je sve u redu, jer ništa nije u redu.

"Smatram da imamo mnogo veći problem ovdje od toga da li će neko izgubiti jednu dnevnicu. Imamo problem koji se očituje u tome da ljudi neće da dođu na posao jer im je zabranjeno da negiraju genocid. Da im se zabranjuje da svojim riječima ponovo prekopavaju masovne grobnice i stavljaju sol na ranu preživjelih. Zato ne dolaze na posao", kazao je Magazinović.

Po njegovim riječima, da je neki zakon u pitanju, vjerovatno bi se i Kolegij drugačije odnosio spram ovoga i ušao u salu.

"Ali mi imamo mnogo veći problem nego što je to da li će neko dobiti ili neće dobiti jednu dnevnicu. Mnogo ozbiljniji, mnogo opasniji. I to što oni koji ne dolaze na posao pokušavaju to minimizirati, pa kažu mi ćemo raditi ali nećemo ući u salu, nije to tako. To je mnogo opasnije od toga", smatra Magazinović.

Kaže da je njemu u 21. vijeku frapantno da neko ne dolazi na posao zato što mu se zabranjuje da svojim riječima čini praktično novi zločin.

Izetbegović: Nadam se da ćemo u budućnosti sami napraviti zemlju kojoj ne treba visoki predstavnik

Nadam se da ćemo u budućnosti biti pametniji i da ćemo sami postupno napraviti zemlju kojoj ne treba visoki predstavnik, poručio je danas u Sarajevu predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bakir Izetbegović, komentarišući bojkot institucija od zastupnika iz Republike Srpske (RS).

Za danas zakazana 23. sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine otkazana je zbog izostanka zastupnika iz manjeg bh. entiteta Republike Srpske, a riječ je o bojkotu koji su predstavnici stranaka iz RS najavili jučer na sastanku održanom povodom nedavne odluke visokog predstavnika Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.

Izetbegović je kazao novinarima kako će vjerovatno iz istih razloga biti otkazana i 20. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koja je zakazana za 29. juli.

“Moramo s vremena na vrijeme imati krize. Ove vrlo važne, po meni vrlo pozitivne odluke su morale izazvati neke reakcije. Mislim da ne trebamo dolijevati ulje na vatru, trebamo pustiti da se stvari smire”, rekao je Izetbegović.

On je kazao kako će Visoki predstavnik ostati, bonske ovlasti će ostati, a institucije ponovo proraditi, što prije to bolje.

“Nadam se da ćemo u budućnosti nakon svih iskustava, raznovrsnih, u proteklim decenijama svi biti pametniji, odmjereniji, jedni druge razumjeti, uraditi neke stvari sami, ne čekati da se one nameću, postupno napraviti zemlju kojoj ne treba visoki predstavnik, doći u situaciju da možemo sami, odgovorno i valjano voditi ovu zemlju”, rekao je Izetbegović.

Na pitanje novinara da li je razgovarao sa članom Predsjedništva BiH i liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, Izetbegović je odgovorio negativno. Upitan i kako komentariše šutnju lidera HDZ BiH Dragana Čovića na aktuelnu situaciju, poručio je kako to treba pitati njega.

Kojović: U Ustavu BiH su predviđene ovakve situacije 

Peđa Kojović iz Naše stranke potvrdio je novinarima da je sjednica otkazana, nakon što je završena proširena sjednica Kolegija Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

“Donesena je odluka da se današnja sjednica otkaže”, rekao je Kojović, napominjući da će nova biti zakazana za početak septembra.

Dodao je kako su u Ustavu BiH predviđene ovakve situacije te kako postoje odredbe koje bi omogućile održavanje sjednice ukoliko je prisutna većina zastupnika.

“Mi nismo htjeli da minimiziramo tako što ćemo ući u salu, tako što ćemo raspravljati o pojedinim zakonskim rješenjima jer nam u formalno-pravnom smislu nije omogućeno da donosimo odluke u punom kapacitetu zbog entitetskog glasanja jer ni jedno zakonsko rješenje ne bi moglo proći”, kazao je DF-ov zastupnik Dženan Đonlagić.

Osmanović: Zaključak Kolegija dobar, ostavljamo prostor razgovoru

Poslanik Predstavničkog doma PSBiH Adil Osmanović (SDA) izjavio je da je današnja sjednica ovog doma, gledajući Ustav i Poslovnik o radu Predstavničkog doma, mogla raditi jer je imala kvorum za rad i za odlučivanje u prvom krugu glasanja.

"Zaključak Kolegija PSBiH je politički, usmjeren je u pravcu da ne idemo u smjeru dodatnog usložnjavanja situacije u BiH, da ostavimo prostora razgovorima, dogovorima i da naredna sjednica Predstavničkog doma  PSBiH bude u septembru i ona će biti održana bez obzira da li poslanici, njih 13 iz entiteta RS, došli ili ne", istakao je Osmanović.

Ovaj politički stav su, kako je dodao, donijeli glede dosadašnjeg iskustva. Prema njegovim riječima, poznato je da je dosad bilo određenih pokušaja da se blokira rad državnih institucija i jedan period je to trajalo, a onda su poslije imali rad i PSBiH i Vijeća ministara BiH i Predsjedništva BiH.

"Prema tome, današnji zaključak kolegija po nama je dobar, mi ostavljamo prostora razgovoru, dogovoru i nadamo se da ćemo do septembra riješiti situaciju, da naše kolege iz entiteta RS učestvuju u punom kapacitetu u radu PSBiH", istakao je Osmanović.  

Odgovarajući na novinarsko pitanje Osmanović je prokomentirao da niko nikada nije rekao da je jedan narod genocidan. 

"Stalno ističemo, a takve su i presude, da odgovaraju pojedinici za ono što je učinjeno u periodu 1992- 95 godina, a učinjeni su strašni ratni zločini, etničko čišćenje i Međunarodni krivični sud je potvrdio da je u Srebrenici počinjen genocid. Prema tome, to je obaveza svih u BiH, a i u cjelokupnom demokratskom svijetu da prihvate i suoče se s presudama kako domaćih, tako i međunarodnih sudova", rekao je Osmanović.

 

 

Da li stranke iz RS-a u neradu podržavaju kolege iz HDZ-a BiH, nije poznato jer, pred kamere, kao i obično, nisu stali. No, PDP-ov Branislav Borenović poručuje: “Nemojte da se brinete za moju platu. Moja plata će otići u humanitarne svrhe, to nikada nije bio problem. Možda bolje da pitate na adresi

Emerika Bluma 1, 71000 Sarajevo, gospodina Inzka. Možda on ima rješenje. Neka nam oduzme plate. Neka nam zabrani rad, neka nametne budžete, neka nametne sve zakone i neka ide svojoj kući. Čovjek je napravio haos u ovoj zemlji”.

Sada zbog tog čovjeka haos prave oni. Nezadovoljni upravo njegovim odlukama. Juče najavili, danas počeli, a vjerovatno će i sutra nastaviti. Tako da ništa bolju sudbinu, već je poznato, neće imati ni predstojeća sjednica Doma naroda. Odmor prije odmora. Sada i zvanično već je počeo.

Predstavnici iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) su na jučerašnjem sastanku predstavnika parlamentarnih stranaka sa sjedištem u RS-u, održanom povodom nedavne odluke visokog predstavnika Valentina Inzka o zabrani negiranja genocida u Srebrenici, odlučili da neće učestvovati u donošenju odluka u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine, Vijeću ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH.

Predstavnici stranaka iz RS-a su na pomenutom sastanku usvojili nekoliko zaključaka među kojim je da odbacuju nametnute odluke visokog predstavnika i smatraju ih neprihvatljivim i ništavnim.

Osim toga odbačeno je svako nametanje na nivou Bosne i Hercegovine i konstatovano da ”ne postoji legalni visoki predstavnik jer nije izabran u skladu sa predviđenom procedurom i odbačena je svaka saradnja sa njim”.

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko, koristeći svoje ovlasti, donio je dopunu Krivičnog zakona BiH, kojom je uveo zabranu negiranja genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina utvrđenih pravomoćnim presudama nadležnih međunarodnih i domaćeg suda i kazne za počinioce.

federalna.ba

Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH otkazana sjednica
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH
0 18.04.2024 08:28
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH izmjene Izbornog zakona
0 29.12.2023 10:36
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH otkazana sjednica otkazana sjednicahitna sjednica
0 10.10.2023 14:46
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH
0 21.09.2023 12:30
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH EU zakoni
0 28.08.2023 13:36