Oštra polemika u Vijeću sigurnosti UN-a o situaciji u BiH
Redovni Izvještaj visokog predstavnika o situaciji u Bosni i Hercegovini ponovo je detektovao probleme, osvijetlio unutrašnje i vanjske prijetnje stabilnosti države i označio odgovorne. Napadi na Ustav i pokušaji slabljenja države i dalje dolaze iz pravca RS-a, uz podršku susjedne Srbije. U tom kontekstu, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović upozorio je Vijeće sigurnosti na stvarne namjere i vidljive posljedice Deklaracije Svesrpskog sabora. Zabrinutost, između ostalih, iskazale su SAD, Velika Britanija i Evropska unija. Iza prikazane saradnje, čini se, krije se stara, davno poražena ideja velike Srbije i mapa ujedinjenja.
Nema napretka u Bosni i Hercegovini. Ni korak bliže ka Evropskoj uniji. Nema reformi. Presude Evropskog suda za ljudska prava i dalje daleko od implementacije. U proteklih šest mjeseci visoki predstavnik bilježio je uglavnom neuspjehe vlasti i poznatu secesionističku politiku RS-a. Izvještaj do Vijeća sigurnosti je negativan, a politička situacija u državi s ocjenom pomiješano. Pred Vijećem sigurnosti predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine konkretniji. O opstrukciji napretka ka ključnim ciljevima, Evropskoj uniji i NATO-u, i pokušaju destrukcije države zacrtane Deklaracijom Svesrpskog sabora. Bećirović upozorava na planirano slabljenje Bosne i Hercegovine, pa ujedinjenje RS-a sa Srbijom na temeljima Velike Srbije.
“Suštinski cilj rukovodstva Srbije je postepeni anschluss entiteta Republika Srpska u sastav Srbije. Taj cilj pokušava ostvariti zloupotrebom paralelnih veza. Visoki predstavnik je bio obavezan da stavi van snage ovu antidejtonsku deklaraciju. Ona nije samo deklarativan akt, već opasan velikodržavni programski dokument. Nažalost, visoki predstavnik to još nije učinio”, istakao je Bećirović.
Kako je Deklaracija, barem zasada, prošla ispod radara međunarodne zajednice, Bećirović je pozvao na reakciju, a potom i na sprečavanje RS-a da ostvari ratni cilj Slobodana Miloševića i podijeli državnu imovnu. Osude nisu izostale. Neustavni potezi iz RS-a brinu i svjetske sile. Spremni su ih zaustaviti i štititi državne institucije.
“Brinu nas elementi Svesrpske deklaracije koji nisu u skladu s Dejtonom. Sa žaljenjem primjećujemo nastavak poricanja genocida i slavljenja ratnih zločina. Tome nema mjesta u multietničkom društvu”, poručila je Barbara Woodward, ambasadorica Velike Britanije pri UN-u.
“EU je zabrinuta zbog donošenja zakona u RS-u i secesionističke retorike koja prijeti pravnom poretku u Bosni i Hercegovini. Mora se prestati negirati genocid i ratni zločin i okrenuti retorici pomirenja”, rekao je Stavros Lambrinidis, predstavnik EU pri UN-u.
“Koristit ćemo sve naše instrumente na raspolaganju da ne dopustimo djelovanje svima onima koji podrivaju Dejtonski sporazum”, naglasio je Robert Wood, predstavnik SAD-a pri UN-u.
Iz ugla predstavnika Srbije u Vijeću sigurnosti, veze s RS-om su specijalne, ali ne i problematične. Sporna Deklaracija u njegovoj interpretaciji samo je instrument za jačanje ekonomske saradnje. No, riječi i djela su u koliziji. Oštro je reagirao ambasador Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija:
“Pokazuje mapu puta za ostvarenje već poznatog projekta velike Srbije i poricanje zločina koje je presudio Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju. Ovo je mapa puta za implementaciju ekskluzivnih nacionalnih teritorija u Evropi.”
“Jasne su namjere Srbije da razvije transparentne odnose s RS-o u skladu s Dejtonskim sporazumom i specijalnim odnosima koji imaju za cilj unapređenje društvenog i ekonomskog razvoja. Neprihvatljiv je njihov zapaljiv jezik koji napada bez ikakvih dokaza liderstvo Srbije. Svi ovi argumenti su lažni”, rekao je Saša Mart, predstavnik Srbije pri UN-u.
Rusija i Kina ne brinu. Ono što je većina označila neustavnim, nedozvoljenim i opasnim, za njih nije. U Vijeću sigurnosti, siguran su glas podrške Srbiji i RS-u. A to posljedično znači protivljenje mandatu i djelovanju visokog predstavnika.
“Ako treba nešto mijenjati, to je onda uloga visokog predstavnika, koja je relikt prošlosti. Ovaj ured je davno završio svoju ulogu i treba ga zatvoriti”, izjavio je Vasilij Nebenzja, ambasador Rusije pri UN-u.
“Gospodin Schmidt je, koristeći Bonske ovlasti za nametanje zakona, izazvao političke podjele unutar zemlje. Bosna i Hercegovina i njeni građani moraju sami donositi odluke”, smatra Geng Šuang, predstavnik Kine pri UN-u
Indirektno, govoreći o važnosti implementacije presuda Evropskog suda za ljudska, Bećirović je prozvao Schmidta zbog samoinicijativnog miješanja u predmet Kovačević, koji bi Bosnu i Hercegovinu pretvorio u jednu izbornu jedinicu.
“Nedopustivi su pritisci na Evropski sud za ljudska prava zbog najnovije presude u predmetu Slaven Kovačević. Moramo eliminirati svaki oblik diskriminacije građana, uključujući i diskriminaciju prema etničkoj i teritorijalnoj osnovi”, naglasio je Bećirović.
Epilog - dvojaka poruka. Nedvosmislena podrška Bosni i Hercegovini. Mnogo jača od secesionističke politike RS-a i tendencija Srbije. Njima ostaju tek sankcije, stare i spremnost za nove, po potrebi.
federalna.ba