Osmančević: Uopće ne čudi svađa i međusobno vrijeđanje članova Predsjedništva
Patologija političkog komuniciranja i nemogućnost uspostavljanja normalnih odnosa - komentar je Enesa Osmančevića, komunikologa i profesora tuzlanskog i sarajevskog univerziteta na iznesene tvrdnje međunarodnih zvaničnika da su se članovi Predsjedništva BiH svađali i međusobno vrijeđali na sastanku o temi rješavanja ključnih problema u BiH. Osmančević kaže da stoji činjenica da je Dodikovo dugotrajno verbalno provociranje i vrijeđanje institucija BiH dovelo do toga da mu druga dva člana Predsjedništva vrate istom mjerom, ali da ni to ne smije i ne može biti opravdanje za sramotnu diplomatsku komunikaciju koja je derogirala instituciju Predsjedništva BiH.
„Nažalost ovo je očekivano jer ova nasilna i primitivna komunikacija traje već deset pa i više godina, Dodik je utemeljitelj takvog načina komuniciranja, nepristojnog, neciviliziranog i primitivnog. Ovo se moglo očekivati i bilo je pitanje vremena kad će eskalirati, jer se Dodik tako odnosio i prema novinarima i prema svim političklim neistomišljenicima i ovo je samo jedna u moru tih stvari.“
Problem je što javnost i mediji i političari ne reagiraju, zapravo što takvu komunikaciju ne ignoriraju i što ju niko ne sankcionira kao i to što su se ljudi već na to navikli- kaže Osmančević.
„S druge strane problem je što druga dva člana Predsjedništva su na isti način odgovorili Dodiku i to je ono što je loše. Oni brukaju nas, a mi se kao birači brukamo što ih godinama biramo. Ovdje je problem što svaka funkcija, a pogotovo funkcija člana Predsjedništva nosi sa sobom i reprezentativnu funkciju, dakle oni reprezentiraju državu i nas kao građane i mi se sad sramimo zbog njih.“
Na pitanje zašto su stranci dozvolili da zapaljiva Dodikova retorika toliko eskalira i zašto ih shodno tomu uopće čudi ovakvo ponašanje i to dok je Dodik pod sankcijama, Osmančević kaže da su članovi Predsjedništva bili domaćini sastanka, međunarodni predstavnici su bili gosti i nije na njima da reagiraju.
„Ovo je retorika koju su političari u BiH uspostavili i na nju navikli svoje političke pristaše da se na isti takav netolerantan način odnose prema svima drugima. I oni su na neki način prenijeli svoje frustracije na ljude, jer su sami nezadovoljni sobom i ovo je način prikazivanja efekata moći i narod je prihvatio tu igru i tome je problem, što je to i duh naroda.“
Na akterima je političke komunikacije da rade na svojoj komunikaciji- poručuje Osmančević.
„Problem je što kad jedna strana komunicira primitivno onda u određenom periodu i druga strana to prihvati i počne tako komunicirati. I novinari treba da reagiraju na takvu političku komunikaciju i birači i javnost.
„Ne bih da budem arbitar nisam bio prisutan, ali to što se dešavalo na sastanku u Predsjedništvu BiH nema opravdanja. Plaćeni su za to da nađu normalan vid komunikacije i to nije način. Oni su osim što su obezvrijedili instituciju Predsjedništva omalovažili i goste koj isu došli da posreduju u rješenjima za BiH.“
federalna.ba/Jasenka Tica Isović