Osigurati podršku članovima obitelji osoba s demencijom
Početkom listopada, a u povodu Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, Caritas Mostar i Caritas Banja Luka počeli su s provedbom novog projekta "Život s demencijom". Riječ je o nastavku projekta „Ne zaboravi“, kojim će biti osigurana podrška članovima obitelji osoba s demencijom s ciljem borbe protiv isključenosti, a što bi trebalo rezultirati i lakšem pristupu relevantnim institucijama.
Samo oni koji u svojim obiteljima imaju osobu oboljelu od demencije znaju koliko je teško živjeti s tom bolešću. Da bi olakšali obiteljima, ali i spriječili socijalnu isključenost tih osoba što je, nažalost, čest slučaj, pokrenut je projekt „Život s demencijom“. U konačnici, želja Caritasa Mostar i Banja Luka je da osobe s demencijom i njihove obitelji budu i institucionalno zaštićene.
"I dalje ćemo nastojati na tome planu mnogo raditi kako bi se stavila u fokus i kako bi se problematika i osoba s demencijom i posebno članova njihovih obitelji stavila na prvo mjesto kojekakvih razmišljanja i donošenja zakonske regulative", kazao je Ante Bender, koordinator projekta "Život s demencijom" Caritasa Mostar.
O demenciji će se govoriti i na dva znanstvena skupa, a svoja vrata ponovno će otvoriti i savjetovalište u prostorijama Caritasa i u Mostaru i u Banjoj Luci u kojem će i oboljeli, ali i članovi obitelji moći dobiti psihološku pomoć i savjete. Vrlo važno je da će se raditi i na praktičnoj pomoći osobama s demencijom i njihovim obiteljima.
"Određeni dio novca od naših donatora - to je RENOVABIS, inicijativa njemačkih katolika koja je aktivna na području ovog dijela Europe je uspjela osigurati i za ta praktična sredstva, ali i za određene zahvate u obiteljskim domovima, prilagodbu prostora za osobe s demencijom", dodaje Bender.
Značajne su potrebe i za smještajnim kapacitetima, jer oboljeli u jednoj fazi bolesti zasigurno će trebati, uz ostalo, cjelodnevnu skrb i medicinski tretman.
"Kad se radi o novim zahtjevima za prijem 80 posto su to osobe koje imaju neki oblik - blaži, srednji ili taj treći stupanj oboljenja od demencije, što i nama govori da taj problem trebamo shvatiti ozbiljno", istakla je Žaklina Garić, koordinatorica projekta "Život sa demencijom" Caritasa Banja Luka.
Ovaj važan projekt trebao bi trajati do 2025. godine. Nažalost, broj oboljelih od nekog oblika demencije je u porastu. Sve je više onih koji traže pomoć, jer sami ne mogu izdržati težinu ove bolesti.
federalna.ba