Osam je poginulih u iranskom zatvoru, porodice ne vjeruju zvaničnicima
Broj poginulih osoba u požaru i sukobima u iranskom zatvoru Evin povećan na osam. Članovi porodica i demonstranti okupili su se u nedjelju ispred ozloglašenog zatvora Evin u Teheranu nakon što je noć prije požar progutao neke od zgrada.
Ranije su službeni broj mrtvih objavile iranske državne novinske agencije, rekavši da je četvero umrlo od udisanja dima. Deset ozlijeđenih je hospitalizirano.
No porodice zatvorenika, uključujući neke od najistaknutijih političkih disidenata u Iranu, rekle su da je stvarni broj žrtava vjerovatno veći i optužili službenike sigurnosti da su zapalili vatru i da su koristili suzavac. Mnogi zatvorenici su pretučeni. Maloj skupini članova porodice, koji su zahtijevali odgovore o tome gdje se nalaze njihovi zatvoreni rođaci, na kraju je dopušteno ući u zatvor kako bi se sastali s dužnosnicima. Odvjetnici, uključujući istaknutog odvjetnika za ljudska prava Mostafu Nilija, kasnije su izvijestili da su zatvorenice na sigurnom, ali da je čak 50 zatvorenica prebačeno u zatvor Rajaee Shahr.
U subotu su se na početku požara čule glasne eksplozije, praćene pucnjavom, što je dovelo do proturječnih izvještaja o uzroku požara. Mnogi od uhapšenih u trenutnoj bujici uličnih protesta zbog smrti u pritvoru 22-godišnje Kurdkinje Mahse Amini odvedeni su u zatvor u glavnom gradu Irana.
Protesti su započeli pozivima na ukidanje obaveznog hidžaba i povlačenje policije za moral s ulica, ali je društveni pokret prerastao u širu pobunu protiv cijelog teokratskog režima. Lokalni mediji su pokazali da su se protesti nastavili u subotu i nedjelju širom Irana uprkos pokušajima vlasti koje tvrde da su oni uglavnom izmišljotina Zapada. Na Teheranskom univerzitetu studenti su skandirali "Teheran je postao pritvorski centar, Evin je postao klaonica."
Uznemireni rođaci i prijatelji pohrlili su u zatvor u subotu navečer, ali policija je blokirala ceste. Jedna uplakana žena koja je promatrala događaje rekla je: "Kao da Bog više ne postoji, molili smo se mjesec dana." U nedjelju su neki od zatvorenika uspjeli kratkim pozivima nazvati rodbinu i reći da su na sigurnom. Službena državna novinska agencija izvijestila je guvernera Teherana Mohsena Mansourija da je incident započeo nakon što je izbila tučnjava među zatvorenicima.
"Ovaj požar je izazvan tučnjavom između nekih zatvorenika u šivaćoj radionici", rekao je Mansouri. “Radionica je osnovana kako bi se otvorila radna mjesta” za zatvorenike, dodao je.
Dužnosnici su tvrdili da ta epizoda nema nikakve veze s nedavnim nemirima u zemlji.
No jedan od rođaka zatvorenika je rekao Guardianu: “Otpor i protest zahvatili su zatvor Evin i kako bi slomili otpor, službenici sigurnosti zaustavili su zatvorenike i posvađali se s njima, a potom su zapalili vatru kako bi prikrili tragove. Prilično sam siguran da ubijaju zatvorenike.”
Osporavali su tvrdnju da je požar izbio u šivaćoj radionici, rekavši da se zapaljen nakon što bi radionica bila zatvorena navečer.
Ranije je novinska agencija Fars, koja je bliska režimu, tvrdila da su se eksplozije dogodile nakon što su zatvorenici stali na mine na brdu unutar zatvora, ali je ta izjava kasnije demantirana.
Najpoznatije iranske političke zatvorenice i mnoge strane državljanke s dvojnim državljanstvom, kao i reformistički političari poput Mostafe Tajzadeha, drže se u zatvoru koji je desetljećima poznat po svojim brutalnim tehnikama ispitivanja i korištenju samica kako bi se slomio duh zarobljenika.
Annalena Baerbock, njemačka ministrica vanjskih poslova, rekla je: “Požar u zatvoru Evin je možda ugašen, naša pažnja prema ljudima koji se tamo drže i njihovim ljudskim pravima ne može i neće prestati. Iranska vlada snosi odgovornost za sve one koji su tamo zatvoreni – uključujući mnoge političke zatvorenike i demonstrante.”
Dok su protesti nastavljeni širom Irana tokom vikenda, službena istraga parlamenta objavljena u nedjelju rekla je da je Amini vjerovatno umrla nakon što se srušila u policijskoj stanici zbog već postojećeg neurološkog stanja. Rečeno je da nema dokaza o fizičkim udarcima na njenom tijelu. Istragom je navedeno da je policija morala biti opremljena kamerama na tijelu, a zakon o nošenju hidžaba je razjašnjen. Također je pozvalo na pojašnjenje zakona o hidžabu jer je kazneni zakon previše nejasan. Porodica Amini odbila je sarađivati s istragom na temelju toga što joj nije dopušteno imenovati liječnike.
Tolike su razine nepovjerenja unutar Irana da je malo vjerovatno da će nalazi izvještaja ugušiti proteste koji traju već petu sedmicu i koji su uzrokovali do čak 200 smrtnih slučajeva, uključujući djecu i sigurnosne službenike.
Ministar obrazovanja, Yousef Nouri, također je bio prisiljen poreći da su sigurnosne snage ubile studenticu Asru Panahi u gradu Ardabilu nakon što su neki studenti odbili pjevati verziju nacionalne himne. Vlasti su rekle da se otrovala. Smrt druge studentice Nime Shafiqdoos pripisana je trovanju ugrizom psa.
Koordinacijsko vijeće sindikalnih organizacija iranskih prosvjetnih djelatnika izdalo je saopćenje u kojem Nourija opisuje kao nesposobnog i represivnog: “Ministar koji svoje nevine učenike šalje u takozvane obrazovne centre ne samo da nema razumijevanja za obrazovanje, već ga treba smatrati takvim ispitivač.”
Zapadni dužnosnici ne misle da protesti imaju kritičnu masu da potaknu revoluciju. Ali američki predsjednik Joe Biden rekao je u subotu da je iznenađen hrabrošću ljudi koji su demonstrirali u Iranu. Potpredsjednica Kamala Harris i američki državni sekretar Antony Blinken u znak povećane solidarnosti sastali su se s nekim od vodećih osoba iranske dijaspore kako bi razgovarali o protestima, uključujući glumca i veleposlanika Amnestyja iz Velike Britanije Nazanina Boniadija.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova, Nasser Kanaani, rekao je: “U subotu se Biden po ko zna koji put umiješao u državna pitanja Irana podupirući nemire kao što je činio od izbijanja nedavnih događaja u Iranu.
"S obzirom na činjenicu da niti ima pouzdane savjetnike niti dobro pamćenje, podsjećam ga da je Iran toliko jak i postojan da ne bi popustio pred njegovim okrutnim sankcijama i besmislenim prijetnjama."
federalna.ba/The Guardian