videoprilog Rijada Ahmetovića (Federacija danas)

Ombudsmeni za ljudska prava BiH i UNFPA pozivaju na unaprjeđenje prava osoba s invaliditetom

Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) prezentirali su u Sarajevu Prateći izvještaj o stanju u ustanovama za zbrinjavanje osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u BiH. Zabrinuti su zbog položaja osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini, posebno onih s intelektualnim i mentalnim poteškoćama, koji su često nedovoljno uključeni u proces donošenja politika koje se tiču njihovih prava i dobrobiti.

Prateći izvještaj o stanju u ustanovama za zbrinjavanje osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u BiH nadovezuje se na analize iz 2009. i 2018. i detaljno ispituje trenutne izazove i napredak u zaštiti prava tih osoba. Među ostalim, navodi se da se osobe s invaliditetom suočavaju s brojnim izazovima u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava.

Ombudsmanka Nives Jukić naglašava u izjavi za medije da je to zapravo cjelovita analiza institucionalnog zbrinjavanja osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini. Posjetili su 11 ustanova na području Bosne i Hercegovine, dali prikaz i uputili konkretne preporuke mjerodavnim organima vlasti.

- Stanje je bolje u odnosu na prethodne izvještaje, ali još postoje preporuke koje je potrebno realizirati. U Bosni i Hercegovini još nemamo jedinstvenu definiciju osobe s invaliditetom. Različitim zakonskim propisima, različito se definira pojam osoba s invaliditetom. Nemamo ni bazu podataka osoba s invaliditetom, sa tačno određenim parametrima - naglasila je.

Ombudsmanka Jasminka Džumhur kaže da je, osim slabosti u sistemu na koje ukazuju, važno ukazati da Izvještaj daje određene indikatore poboljšanja stanja u mjeri u kojoj su poduzimane aktivnosti, prije svega vezano za donošenje određenih zakona.

- U Federaciji BiH je donesen novi zakon o socijalnoj zaštiti, doneseni su podzakonski akti kojima se unaprjeđuje rad institucija za zbrinjavanje osoba s mentalnim i intelektualnim teškoćama. Ali ne smijemo zaboraviti, najveća zabrinutost i dalje je neimplementacija presude Evropskog suda za ljudska prava 'Hadžimejlić i drugi protiv Bosne i Hercegovine', iz 2015. godine. Zbog toga trpe njihove porodice i društvo u cjelini, a prije svega moramo govoriti o najboljim interesima ljudi koji imaju intelektualne i mentalne teškoće - kazala je.

Najveća zabrinutost je u, kako je kazala, nepostojanju sistemskog pristupa u implementaciji preporuka Komiteta za prava osoba s invaliditetom, ali i drugih komiteta. Postoji zabrinutost i zbog terminologije, postojeći zakoni u Bosni i Hercegovini koriste pogrdne nazive za osobe s intelektualnim i mentalnim teškoćama.

- Zabrinjavajuće je da nemamo snage ni kapaciteta da barem primijenimo ono što jeste međunarodni standard. Zdravstvena zaštita posebno u FBiH (zbog činjenice da ustanove djeluju na području jednog kantona, a zbrinjavaju osobe iz drugih kantona), pitanje kategorizacije i procjene sposobnosti osoba s intelektualnim teškoćama koje je značajno za proces deinstitucionalizacije. Sve su to aktivnosti koje zahtijevaju brzo djelovanje - naglasila je.

Vjeruje da će Izvještaj biti osnova za daljnju suradnju sa centrima i ustanovama, tako i na nivou donošenja odluka prije svega resornih ministarstava i parlamenata.

Ombudsmen Nevenko Vranješ ističe da bi vlasti trebalo da primijene međunarodne standarde u osiguranju različitih vidova podrške osobama s intelektualnim i mentalnim poteškoćama posebno imajući u vidu ličnu autonomiju, nezavisnost i integritet te kategorije ljudi.

- Bilo je određenih pomaka u položaju te kategorije ljudi. Da li je to dovoljno, nije. Da li može više, mi smatramo da može. Ponekad se radi o preprekama koje se jednostavno mogu otkloniti, samo trebamo doprijeti do određenih subjekata u ovom društvu i ukazati im na to - kazao je.

Pomoćnica predstavnice UNFPA za BiH Marina Riđić smatra da svaka osoba zaslužuje priliku da živi dostojanstveno i sudjeluje u društvenom životu bez prepreke. Posebno važnim ističe jače uključivanje osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u procese donošenja odluka, pravovremenu i kvalitetnu socijalnu zaštitu, uključivanje u tržište rada i poštivanje svih ljudskih prava i mobilnost te kategorije ljudi.

Ombudsmeni za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) nastavit će raditi, sa partnerima i relevantnim institucijama, da bi osigurali da glas osoba s invaliditetom bude saslušan i da njihova prava budu poštivana.

federalna.ba/Fena

Ombudsmeni za ljudska prava BiH UNFPA osobe s invaliditetom
Živjeti samostalno osobe sa invaliditetom osobe s invaliditetom
0 10.12.2024 20:13
Čitluk osobe s invaliditetom suvenir
0 07.12.2024 09:39
Banja Luka Banjaluka osobe s invaliditetom parking
0 06.12.2024 18:58
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom Hadžići osobe s invaliditetom Federalno ministarstvo rada i socijalne politike
0 03.12.2024 22:39
osobe s invaliditetom Zeničko-dobojski kanton
0 03.12.2024 16:26