Okrugli sto u Banjaluci: Rast produktivnosti osnovni je uslov za rast plata

Okrugli sto u Banjaluci: Rast produktivnosti osnovni je uslov za rast plata

Efekti povećanja najniže plate na zaposlenost i konkurentnost jedna je od tema okruglog stola održanog u Banjaluci u organizaciji Unije udruženja poslodavaca.

Rast produktivnosti osnovni je uslov za rast plata, jedan je od zaključaka okruglog stola „Stanje ekonomije – izazovi i perspektive“.

Poručeno je i da se zakonom mora utvrditi mehanizam povećanja najniže plate, kako ona ne bi imala negativan efekat po ekonomiju.

To se, kažu učesnici, desilo u Republici Srpskoj, kada je minimalac sa 700 povećan na 900 maraka, što je dovelo do punjenja entitetskog budžeta, smanjenja produktivnosti i degradacije visokooobrazovanog kadra.

„Na neki način degradiramo struku sa tim podizanjem najniže plate. Naravno da smo imali kao propratnu pojavu podizanje cijena, prevashodno osnovnih životnih namirnica, što je uticalo negativno na standard građana, ali ono što je, po nama, negativnije jeste to što rast najniže plate nije pratio rast ostalih plata“, pojasnio je Faruk Hadžić, doktor ekonomskih nauka.

„Mislim da je jedan od najznačajnijih dijelova ovog našeg istraživanja bilo da ukažemo na potrebu da se ekspertski tim uključi u razmatranje ekonomske situacije i da se na osnovu objektivnih pokazatelja ubuduće donosi odluka o minimalnoj plati. To je korisno i za poboljšanje socijalnog dijaloga“, rekao je Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu.

Poražavajući su podaci da je u periodu od maja 2023. godine do maja 2024. godine broj radnih mjesta u industrijskoj proizvodnji smanjen za 2.600. Izvoz je manji za 8,6 odsto, a uvoz veći za 4, 7 odsto.

„Mi izvozimo 3,3 miliona tona robe, a uvozimo 2, 5 miliona, što znači da mi u kvantitetu puno više izvozimo. Međutim, suština je u vrijednosti te robe. Vrijednost uvezene robe je 2,7 maraka po kilogramu, a vrijednost izvezene robe je 1,5 KM“, naveo je Stevo Pucar, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci.

„U narednom periodu mora više da se radi na povećanju rentabilnosti rada, ali kroz povećanje automatizacije proizvodnih procesa i tehnološkog razvoja privrede Republike Srpske i da treba da prestanemo govoriti o najnižoj plati, već da pričamo o radnim mjestima, koja u budućnosti mogu donijeti te visoke plate“, istakao je Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske.

Poručeno je i da Republika Srpska hitno mora donijeti strategiju ekonomskog razvoja, kako bi privrednici imali relevantne smjernice u šta da ulažu svoj kapital. Jedino tako mogu biti konkurentni na domaćem i svjetskom tržištu rada.

federalna.ba

okrugli sto ekonomija