Okrugli sto o pristupačnosti u gradskom saobraćaju za osobe s invaliditetom u Kantonu Sarajevo
U povodu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom Koordinacioni odbor udruženja osoba s invaliditetom Kantona Sarajevo danas je organizirao okrugli sto o temi: Pristupačnost u gradskom saobraćaju za osobe sa invaliditetom".
Obilježavanje 3. decembra ove godine posvećeno je Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom i UN Agendi za održivi razvoj 2030, sa fokusom na pristupačnost za osobe sa invaliditetom.
Predsjednik Udruženja distrofičara KS i predsjednik Vijeća organizacija osoba s invaliditetom Federacije BiH Almir Šahmanija kazao je da invalidi i pored nabavke niskopodnih tramvaja i trolejbusa u potpunosti ne mogu da ih koriste zbog neuređenih pristupa na pojedinim stanicama.
- Invalidi žele da koriste gradski saobraćaj. Vidimo da je jedan dio posla dobro urađen, vidimo da se nabavljaju niskopodni trolejbusi i tramvaji, koji su prilagođeni osobama sa invaliditetom, da imaju najave zvučnih stanica i sve ono što obuhvata sve osobe sa invaliditetom. Ovaj dio koji se sada radi, rekonstrukcija oko Vječne vatre, taj dio ćemo da propratimo, da vidimo da se stajališta prilagode ulazima u vozila – kazao je Šahmanija.
Kada je u pitanju taksi prijevoz za osobe s invaliditetom, Šahmanija je kazao da su zadnje dvije godine uradili promjenu zakonske regulative, te da na ulicama Sarajeva već ima nekoliko taksi automobila koji su prilagođeni za prijevoz osoba s invaliditetom.
- U tom segmentu smo za sada zadovoljni. Želimo da i ovim okruglim stolom definišemo neke pravce, šta je to još potrebno da se uradi kako bi sve osobe s invaliditetom u glavnom gradu napokon imale dostojanstven život i da mogu da koriste gradski prijevoz - kazao je Šahmanija.
Podsjetio je da su u zadnje tri četiri godine aktivno radili na uklanjanju arhitektonskih barijera na raznim objektima kulture, socijalne zaštite i svim drugim.
- Uradili smo na više od 30 objekata pristupne staze, toalete. Ostalo je još nekih desetak objekata da se završi i to je dobro. Želimo da se ta aktivnost nastavi ubuduće jer je sigurno imamo još toliko objekata koje trebamo da prilagodimo – kazao je Šahmanija.
Naveo je da zajedno sa općinama rade na poboljšanju individualnih prilaza objektima u kojima osobe s invaliditetom žive, te da pokušavaju putem općina da se osiguraju dovoljna sredstva kako bi bile uklonjene sve arhitektonske barijere na individualnom objektima i kako bi se osobe s invaliditetom mogle samostalno kretati gradom.
U nastavku obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom Koordinacioni odbor udruženja osoba s invaliditetom KS danas organizira i prijem za predstavnike političkog, kulturnog i javnog života i medije.
Prijem se organizuje s ciljem da se široj javnosti i državnim strukturama ukaže na probleme sa kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću, te da istovremeno istaknu uspjehe koje postižu zajedno sa svojim udruženjima.
federalna.ba/Fena