Održana Rektorska konferencija u Bihaću
Rektorska konferencija, koju čine rektori bh. javnih univerziteta, održana je danas u Bihaću. Na konferenciji se najviše govorilo o jačanju saradnje između univerziteta u vrijeme pandemije, kao i o važnosti održavanja praktične nastave za studente zdravstvenih studija
Petogodišnji ugovor o saradnji svih 8 javnih univerziteta u BiH istječe u decembru ove godine, a najvjerovatnije će biti obnovljen i potpisan na neodređeno vrijeme. Dogovoreno je to na Rektorskoj konferenciji.
"To znači da ćemo, implementirajući odredbu člana 2 tog sporazuma, u uvjetima koronavirusa intenzivirati dodatnu saradnju naših fakulteta i univerziteta na način da jedni drugima damo kadrove na dispoziciju kako bismo osigurali puni proces izvođenja nastave", objašnjava Fadil Islamović, rektor Univerziteta u Bihaću.
Zajednički stav rektora je i to da studenti medicinskih nauka ne smiju biti uskraćeni za praktičnu nastavu. A s obzirom na to da je virus ušao u zdravstvene ustanove, upravo bi studenti medicinskih nauka mogli nadomjestiti nedostatak kadra u ovim vanrednim okolnostima.
"Ono što se poziva javno ljude na mobilizaciju - dakle, evo prilike da naši univerziteti i naši studenti pomognu zdravstvenom sektoru u BiH", dodaje rektor Islamović.
Bila je ovo prilika i da se razmatra i to koliko su univerziteti ispunili ciljeva i proveli prioriteta koje je donijelo Ministarstva civilnih poslova BiH za razvoj visokog obrazovanja u periodu od deset godina.
"Konstatovali smo da je ova pandemije izazvala usporavanje i edukaciji i naučno-istraživačkom radu na svim javnim univerzitetima u BiH", navodi Elvir Zlomušica, rektor Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru.
Iako su za petak najavljeni protesti studenata u Mostaru poput onih koji su održani u Sarajevu, prorektor Sveučilišta u Mostaru Zdenko Klepić tvrdi da su oni politički motivirani, te da im se ne treba pridavati veća pažnja. Što se tiče zahtjeva studenata za smanjenje školarine, kaže: "To je na neki način pogrešno usmjereno pitanje od studenata prema nama jer Sveučilište funkcionira od novca koji dobije ili od studenata ili od države.
Predavanja na većini univerziteta u Bosni i Hercegovini i dalje se odvijaju u kombinovanom modelu. U slučaju širenja koronavirusa, svi univerziteti spremni su za potpunu online nastavu.
federalna.ba