Održan spektakularni Novogodišnji koncert Bečke filharmonije, dirigovao maestro Muti
(Izvor: Dieter Nagl/​Wiener Philarmoniker/​APA/​dpa)

Održan spektakularni Novogodišnji koncert Bečke filharmonije, dirigovao maestro Muti

Prvi taktovi poznatih bečkih valcera i polki, koje svakog 1. januara u direktnom TV prijenosu Novogodišnjeg koncerta Bečke filharmonije pogledaju i poslušaju milioni gledatelja iz 90 zemalja svijeta, ponovo su nas podsjetili na to koliko je muzika jedna od najvećih vrednota ljudskog duha, čin stvaralaštva, umjetničke magije, znanja i posvećenosti.

Kultni muzički spektakl u Zlatnoj dvorani bečkog Muskvereina, za koji se zbog velikog interesa publike karte kupuju sistemom lutrije, nosio je tematski podnaslov "Revolucija, obiteljske priče, lažne vijesti i ženski debi", a program je složio i njime dirigovao maestro Riccardo Muti.

(Izvor: Xinhua)

Inače, maestro Muti (83) sedmi je put predvodio Novogodišnji koncert Bečke filharmonije u kojem se, u načelu, dirigenti izmjenjuju. Ali suradnja talijanskog dirigenta i austrijskog orkestra seže u davnu 1971. godinu, kada je on debitirao za njihovim pultom.

Od tada su zajedno održali više od 500 zajedničkih koncerata u sezoni i na gostovanjima, kao i nebrojeno opernih predstava u Bečkoj državnoj operi.

Kako se u  2025. godini obilježava 200. godišnjica od rođenja najvećeg majstora bečkog valcera, polki i quadrilla, Johanna Straussa sina, program ovogodišnje koncertne matineje bio je u znaku njegovih remek-djela.

Između ostalih, čule su se uvertira iz operete “Ciganski barun”, popularna brza polka “Ili – ili” op.403, “Anina polka” i “Tritsch -Tratsch – polka” itd., te valceri, među kojima i velebni valcer “Vino, žene i pjesma”, kojim je završio službeni program ovogodišnjeg Novogodišnjeg koncerta. A počeo je “Maršom slobode” Johanna Straussa oca.

Prvi put u historiji održavanja Novogodišnjeg koncerta, izvedeno je i djelo Straussove savremenice,  manje poznate kompozitorice iz 19 stoljeća, Constanze Geiger “Ferdinandus – valcer”, koji je napisala kao 12-godišnjakinja. Bila je to premijera koja je uveličala bečki koncert.

Izvedbom “Valcera transakcija” Johannovog brata Josefa Straussa, svečano je obilježena i 30. godišnjica članstva Austrije u EU.

Predsjednik uprave Bečkih filharmoničara, violinist Daniel Froschauer, u najavi koncerta potcrtao je istaknutu ulogu maestra Mutija u radu orkestra: "Riccardo Muti je uveliko obilježio više od 50 godina djelovanja Bečkih filharmoničara, a od  2011. godine naš je počasni član. Svojim je prepoznatljivim stilom oblikovao je specifični repertoar i zvuk orkestra kakav poznajemo danas" - istakao je Froschauer.

Veličanstvene cvjetne ukrase u Zlatnoj dvorani bečkog Muskvereina ponovo su pripremili Bečki gradski vrtovi, koji to već prema tradiciji čine još od 2014. godine, dok ih je prije godinama kao dar slao grad Sanremo.

U pauzi koncerta emitiran je i film "Odiseja Strauss" koji je rediteljica Barbara Weissenbeck osmislila prema motivima slavne "2001: Odiseje u svemiru" Stanleya Kubricka. Svemirski brod prvoga dana u godini napušta Zemlju, predvođen pra-pra-nećakom Johanna Straussa Sina, Thomasom Straussom (potomkom kompozitorovog  najmlađeg brata Eduarda I.), kao kapetanom, koji imaginarnim putovanjem istražuje svemir svog slavnog pretka, a njegovu muziku na poznatim lokacijama svira šest kamernih ansambala Bečke filharmonije.

U plesnim tačkama članovi Bečkog državnog baleta plesali su u kostimima Patricka Kinmontha, englesko-irskog dizajnera koji je ujedno i operni reditelj, scenograf i slikar.

Službeni program Novogodišnjeg koncerta Bečke filharmonije uvijek prate danas već ritualizirana tri bisa; prvi je brza polka po izboru dirigenta, drugi je čuveni valcer “Na lijepom plavom Dunavu” Johama Straussa mlađeg i treći dobro poznati “Radetzky marš” Johanna Straussa starijeg.

Spektakularna završnica koncerta ponovo je protekla uz ritmičko pljeskanje publike u dvorani koja je uživala u svakom tonu, baš kao i milioni gledatelja ispred malih ekrana.

Podsjećamo, najpoznatiji koncert klasične muzike prvi je put izveden 31. decembra 1939. godine .Tada je dirigent bio Clement Krauss, koji je na toj poziciji ostao sve do iznenadne smrti 1954. godine.

Od 1941. godine koncert se izvodi na prvi dan u godini. Nastao je u vrijeme najtamnijeg razdoblja u austrijskoj povijesti, a njegova popularnost rasla je kroz vrijeme. Oni koji stoje iza koncerta, popularnost pripisuju energiji kompozicija dinastije Strauss. Izvode se valceri, koračnice, polke i čardaši obitelji Strauss i njihovih suvremenika.

86. Koncert koji je sinonim Nove godine i novogodišnjeg raspoloženja, 67. put se direktno prenosio širom planete satelitski, na radijske i televizijske kanale, te se tako mogao doživjeti kao opće dobro.

Uz novogodišnju čestitku, muzičari Bečke filharmonije su zajedno sa maestrom Riccardom Mutijem cijelom svijetu uputili poruku mira, prijateljstva i nade.

Narednim Novogodišnjim koncertom Bečkih filharmoničara 1. januara 2026. dirigovati će  prvi put kanadski dirigent Yannick Nezet-Seguin.

federalna.ba

Novogodišnji koncert u Beču