Održan okrugli stol povodom 170. godišnjice rođenja muftije Ali Fehmi-ef. Džabića
(Izvor: Fena/Mario Obrdalj)

Održan okrugli stol povodom 170. godišnjice rođenja muftije Ali Fehmi-ef. Džabića

U mostarskom Centru za kulturu održan je okrugli stol pod nazivom „Politički, ekonomski i obrazovni ciljevi i vizije Džabića pokreta u kontekstu suvremenih prilika Bošnjaka“.

Ali Fehmi-ef. Džabić bio je mostarski muftija i prva je osoba obrađena u okviru programa Tezkiretname, institucionalnog obilježavanja godišnjica rođenja ličnosti od značaja za islam, muslimane u Bosni i Hercegovini, u organizaciji Mostarskog muftijstva i Uprava za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

- On je bio muftija, pisac, znanstvenik međunarodnog ugleda i vođa pokreta za vjersku, prosvjetnu i vakufsku autonomiju muslimana u BiH, što je rezultiralo donošenjem statuta 1909 godine – rekao je Ekrem Tucaković iz Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u BiH.

Na okruglom stolu razgovaralo se o tome koliko su političke, ekonomske, obrazovne i vjerske inicijative s prelaska iz 19. u 20. stoljeće danas aktualni.

- U nekim segmentima je naša vizija, položaj i status u BiH promijenjen, a u nekim segmentima ima sličnosti s tim vremenom. Pitanje slobode vjerske zajednice, slobodnog kreiranja obrazovnog sustava, ekonomske i političke slobode je nešto što je za nas jako važno i nešto za što se mi danas istim žarom moramo boriti – dodao je Tucaković.

Profesor Šaćir Filandra osvrnuo se na položaj Bošnjaka i Bosne u prošlosti.

- Svako istraživanje prošlosti, ako je kritičko, onda je poučno. Jedno od njih je i promjena statusa Bošnjaka i Bosne u geopolitičkim i vanjskopolitičkim kretanjima u Europi i svijetu. Džabićev pokret i Džabićevo doba događaju se u jednom razdoblju, kada je geopolitička odrednica bosanskog i bošnjačkog postojanja bila dominantna, s obzirom na smjenu Osmanskog i Austrougarskog carstva i svega što se događalo na ovom prostoru – izjavio je Filandra.

On smatra kako i danas geopolitika postaje odlučujući faktor za položaj Bosne i Bošnjake.

Razdoblje Džabićevog pokreta početkom je moderne političke misli kod Bošnjaka. On je rodonačelnik tog kolektivnog osvješćivanja bošnjačkog naroda i pretvaranje njega u subjekt vlastitog samoodređenja, prije svega u području vjerskih, vakufskih i obrazovnih procesa. On je predvodnik bošnjačkog nacionalnog i političkog organiziranja – zaključio je Filandra.

federalna.ba/Fena

okrugli stol