Odluka Ustavnog suda zaustavila investicije, Vlada TK-a će tražiti pomoć OHR-a
Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Informaciju Ministarstva poljoprivrede o primjeni Zakona o šumama Federacije. Oni su upozorili vladu da imaju poteškoću u postupanju prilikom odlučivanja o načinu korištenja i davanju na korištenje šuma i šumskog zemljišta, te da zbog odluka trpe investicioni projekti.
Šumsko i poljoprivredno zemljište državna je imovina, a presudama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ranije je utvrđeno da njom ne mogu raspolagati entiteti, kantoni, općine ili druge organizacijske jedinice. To umnogome ograničava i usporava investicije i u najmnogoljudnijem kantonu.
“Ovo konkretno znači da nam svaki zahtjev za promjenu namjene šumskog zemljišta u građevinsko - krčenje šuma - otežava postupak. Prolongira vrijeme implementacije određenih odobrenja i, na kraju krajeva, mnogo komplikuje proceduru u izdavanju određenih dozvola”, ističe Fedahija Ahmetović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK-a (SDA).
Na činjenicu da je Odluka Ustavnog suda zaustavila investicije podsjetio je i federalni ministar energije rudarstva i industrije Vedran Lakić, tokom radne posjete Tuzlanskom kantonu.
“Nekoliko ministarstava Federacije Bosne i Hercegovine sačinilo je informaciju prije nekih desetak dana i informisala Vladu Federacije da smo došli do zaustavljanja preko 15 milijardi investicija zbog ove odluke”, naveo je Lakić.
Od 2005. godine, kada je nametnut Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, pa do danas politike se nisu mogle usaglasiti o donošenju Zakona o raspolaganju državnom imovinom. Zbog činjenice da zbog toga trpe investicijski projekti, Vlada TK-a će tražiti od Ureda visokog predstavnika pomoć u iznalaženju rješenja, a u vezi sa zahtjevom za promjenu namjene ili privremenim korištenjem šuma i šumskog zemljišta u vlasništvu države.
“Ministartvo ne može više izdavati rješenja o promjeni namjene šumskog zemljišta, koje je u vlasništvu države”, objašnjava Ahmetović.
Vlada TK-a je utvrdila i Nacrt zakona o pozorišnoj djelatnosti. Ova djelatnost trenutno je uređena Zakonom iz 2002. godine, koji je samo jednom mijenjan i dopunjen 2011. godine.
“Smatramo da je to veliki vremenski period kada je pozorišna djelatnost pretrpjela, određni članovi Zakona su zastarjeli i trebalo ih je usklađivati sa zakonima višeg ranga”, zaključio je Damir Gazdić, ministar za kulturu, sport i mlade TK-a (DF).
Upozoreno je i da se, uprkos najboljem godišnjem rezultatu od početka izvođenja deminerskih radova na području TK-a, još oko 2% površine Kantona smatra sumnjivom.
federalna.ba