Odložena rasprava o stanju u postupku protiv Mladića zbog odsutnosti branilaca
Rasprava o stanju u postupku protiv Ratka Mladića, nepravosnažno osuđenog na doživotni zatvor zbog genocida i ratnih zločina u BiH, koja je zakazana za danas, odložena je pred sudskim Mehanizmom u Hagu zato što nijedan od Mladićevih branilaca nije mogao da na vrijeme doputuje u Hag.
Mladić nije pristao da njegovi branioci Branko Lukić i Dragan Ivetić u raspravi učestvuju preko video veze, piše u nalogu kojim je predsedavajuća apelacionog sudskog vijeća Prisca Nyambe odložila statusnu konferenciju.
Po Mladićevoj želji, rasprava je odložena sve dok njegovi branioci ne budu mogli da doputuju u Hag i budu s njim u sudnici.
Sudija Nyambe dala je odbrani rok od mjesec dana da obavijesti apelaciono vijeće kada će Mladićevi zastupnici biti u mogućnosti da dođu u Hag.
U procesu protiv Mladića, u toku je odlučivanje apelacionog vijeća o žalbama koje su branioci i tužioci uložili na prvostepenu presudu. Kako je ranije najavio predsjednik Mehanizma, sudija Carmel Agius, pravosnažnu presudu Mladiću sud bi trebalo da izrekne u prvoj polovini iduće godine.
Generala Mladića (77), ratnog komandanta Vojske Republike Srpske, Haški tribunal je 22. novembra 2017, nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Hrvata i Muslimana širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Tribunal je Mladića oslobodio krivice za genocid u još pet bosanskih opština.
Odbrana je žalbom tražila da Mladić bude oslobođen, tvrdeći da tužilaštvo nije dokazalo njegovu krivicu.
Na kraju rasprave o žalbama, u augustu ove godine, Mladić je rekao da je čestito i zakonito radio kao oficir i da je optužnica protiv njega "pala u vodu".
"Ja sam čovek koji je ceo život profesionalni vojnik. Čestito sam radio i u miru i u ratu, u skladu sa zakonima moje države koju je razorio NATO", kazao je tada Mladić.
Prvu optužnicu protiv Mladića, Haški tribunal je podigao u novembru 1995, a on je bio u bjekstvu do kraja maja 2011, kada su ga u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije i potom izručile u Hag.
federalna.ba/Beta