Odgovor Dodiku i članstvu u BRICS-u: Što se zbilo u Rusiji, tamo i ostaje - bez BiH
Milorad Dodik između Istoka i Zapada. U BiH opredijeljen za Evropsku uniju, u Rusiji bori se za članstvo u BRICS-u. Paradoks politike predsjednika RS-a. U agendi vanjskopolitičkih ciljeva države, Evropska unija i NATO. Zato bi Dodik u BRICS samo s entitetom. U najavi je traženje saglasnosti od Parlamentarne skupštine BiH. Odgovori su stigli i prije službenoga zahtjeva. Od Predsjedništva BiH do Parlamentarne skupštine BiH - za BRICS nema podrške.
Završena su Dodikova putešestvija, politička i turistička, po Rusiji, no odanost je ostala. Kontra Zapada, sigurno ka Istoku. Za nekoliko dana slave u Kazanju, viziju evropske BiH, kojoj je težio po potrebi ili pod pritiskom, Dodik je zamijenio BRICS-om. A, kako tamo s državom ne može, dozvolu će tražiti za entitet. Zanimljivo, od državnih institucija koje, opet, po potrebi priznaje ili negira.
„Mi ćemo od Parlamentarne skupštine BiH zatražiti tu saglasnost, kako bismo mogli aplicirati za neke od oblika organizacije koja se zove BRICS“.
Potez je u startu propao. Iako rezultati državnog parlamenta već dugo ne vode ka Evropskoj uniji, ni matematika većine ne vodi do BRICS-a. Dodik za ovu želju nema dovoljno ruku u Zastupničkom domu BiH. Koalicioni partneri iz Trojke odgovorili su i prije zvaničnog zahtjeva.
„Znam da kolege iz SNSD-a jako vole da pjevaju i da sviraju, mogu si pustiti, eventualno, pjesmu 'Uzalud vam trud, svirači', opustiti se i uživati u putu BiH u Evropsku uniju“, poručila Mia Karamehić-Abazović, zastupnica NiP državnom parlamentu.
„Slomila bi se ekonomija BiH kada bi ovisila o zemljama Bricsa, među kojima ima i nama dragih i prijateljskih zemalja. Zamazivanje očiju je jedan politički manevar koji Dodik često koristi bez ikakvog ekonomskog uporišta. Cijenu plaćaju svi građani BiH, uključujući i najviše oni koji žive u RS-u zbog njihove jako loše finansijske situacije“, kazao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Negativan je odgovor i od opozicije iz RS-a. Između Istoka i Zapada, zasada, prednost Evropskoj uniji.
„To je nešto što se apsolutno ne može desiti, jer naša je budućnost u ovom regionu, u integracijama sa EU-om, zato što sa ovim regionom i EU-om ostvarujemo ekonomske partnerske odnose“, izjavio je Branislav Borenović, zastupnik PDP-a državnom parlamentu.
Osim priznanja državnih institucija za potrebe entiteta, propalog pokušaja skupljanja političkih poena, Dodik, očito, neće dobiti više.
„Mislim da je ključno to da se ovim želi pokazati da je RS orijentisana ka Istoku, da se radi o alternativama onome što su zapadne asocijacije – prije svega EU i NATO - te da oni predstavljaju ili se stavljaju na stranu tzv. globalne alternative“, objašnjava politički analitičar Adnan Huskić.
Potpuni debakl ideje bio bi u Predsjedništvu BiH, nezaobilazne adrese za vezivanje članstvom u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. BRICS u ovoj instituciji broji samo jedan glas - Željke Cvijanović.
„To je po meni iracionalna politika. Neće dobiti ništa. Ova zemlja ide u Evropsku uniju i NATO, tako smo rekli. Sad, mijenjati taj pravac je vrlo riskantno“, upozorava član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Jer jedna država, istovremeno, ka različitim ciljevima ne može.
„Ja mislim da to nije ništa drugo nego pokušaj da se na neki način ponovi ono što je radio Aleksandar Vulin u Srbiji – širenje glasina o tome da treba odustati od EU-a. Imate one ljude koji naprosto tu vrstu narativa vole u javnosti da šire, ali od svega ovoga, čak i da postoji neka vrsta saglasnosti ili dogovora, pravih benefita za BiH tu nema“, dodaje Huskić.
Politički, ideološki, matematički, šanse BRICS-a protiv Evropske unije u BiH su minimalne, gotovo nepostojeće. Povremeni izleti koče i usporavaju evropske integracije, ali ih zaustaviti ne mogu. A, za Dodika je poruka jedna, sve što se zbilo u Rusiji, tamo i ostaje. Bez BiH.
federalna.ba