Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Federalnog parlamenta o cijeni struje u zdravstvu

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Federalnog parlamenta o cijeni struje u zdravstvu

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine razmatrao je na današnjoj sjednici, zajedno sa Odborom za energetiku pri Federalnom parlamentu, pitanje mogućeg poskupljenja električne energije zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH i do kakvih bi to posljedica moglo dovesti.

Predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Admir Čavalić obrazložio je da bi, prema informacijama kojima raspolažu, od naredne kalendarske godine rast cijene električne energije za zdravstvo trebao iznositi 20 posto. Precizira da su današnjem sastanku prisustvovali i predstavnici Zavoda za javno zdravstvo FBiH i Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH kao i energetskog sektora.

- Osnovna tema razgovora bila je drastično poskupljenje električne energije za zdravstvo u Federaciji BiH. Iako građani redovno uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje, dio tih doprinosa ide na otplatu visokih računa za električnu energiju. Pokušat ćemo to riješiti do kraja godine da li izmjenama Zakona o električnoj energiji ili dopunama odluke Regulatorne komisije za energiju FBiH (FERK) ili da dvije elektroprivrede u FBiH formiraju novi tarifni model. Za sutra smo opet zakazali zajedničke sjednice dva odbora - rekao je Čavalić novinarima.

Naglasio je da se zdravstvenom sistemu FBiH, koji je socijalan, od nove kalendarske godine žele uvesti tržišne cijene električne energije.

- Pokušavamo naći rješenje, na način da dva zavoda zdravstva budu potrošači od posebnog značaja jer oni ustvari pružaju javnu uslugu građanima. Slikovito rečeno hladni lanac, skladištenje vakcina i drugo, sve je to pod upitnikom od naredne godine razumijevajući da neki zavodi možda neće moći platiti električnu energiju, pogotovo kantonalni zavodi jer je najveći teret na tim zavodima. Svi smo se suglasili danas da je to problem koji treba riješiti. Kako ćemo ga i kad riješiti, to je još bitnije pitanje. Rešenje je vjerovatno pravednija energetska tranzicija - kazao je.

federalna.ba/Fena

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavnički dom Parlamenta FBiH