videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Od Splitske ulicu u Mostaru 1997. do Bosanske Krupe prije nekoliko dana

Bosni i Hercegovini terorizam nije nepoznanica. Od terorističkog napada u Bosanskoj Krupi i onog koji mu je prethodio prošlo je 9 godina. Jedan od njih dogodio se na današnji dan. 2011. godine Mevlid Jašarević pucao je na Ambasadu SAD-a u Sarajevu. Desetljeće kasnije, akteri su se promijenili ali, čini se, nismo mnogo naučili.

18. septembar 1997. godine. Splitska ulica - Mostar. Prvi poslijeratni teroristički napad u BiH. Automobil bomba. Povrijeđeno 29 osoba. Krivac za teroristički napad bio je Ahmed Zuhair Handal, porijeklom Sudanac, koji je do danas u bijegu.

27. juna 2010. godine u Bugojnu je bačena eksplozivna naprava na tamošnju policijsku stanicu. Ubijen je policajac Tarik Ljubuškić, njegova kolegica Edina Hindić teško je ranjena. Za ovaj napad Sud BiH je Harisu Čauševiću izrekao 35 godina zatvora, maksimalnu kaznu.

28. oktobra 2011. godine Mevlid Jašarević je iz automatske puške pucao na Ambasadu SAD-a u Sarajevu. Jašarević je tog dana ispalio 105 metaka i teško ranio pripadnika policije Mirsada Velića. Onesposobljen snajperskim hicem i uhapšen. Osuđen je na 15 godina zatvora.

27. aprila 2015. godine Nerdin Ibrić pucao je na policijsku stanicu u Zvorniku prilikom čega je ubio Dragana Đurića i ranio još dvojicu policajaca. Tokom ovog napada i sam je ubijen. 

Samo nekoliko mjeseci nakon ovog, Enes Omeragić ubio je dvojicu pripadnika OSBiH iz automatskog oružja i ranio još tri osobe. U bijegu je pucao i na jedan autobus GRAS-a pri čemu je ranio 2 osobe nakon čega se zabarikadirao u svojoj kući i izvršio samoubistvo.

Da lekciju nismo naučili, svjedoči i slučaj iz Bosanske Krupe od prije nekoliko dana. I opet liječimo posljedice umjesto da spriječimo uzroke. 

„Samo poslije ovakvih djela angažuju se i politika i institucije, to kratko traje. Preventivno treba djelovati. Vidimo dosta propusta i u Bosanskoj Krupi - obezbjeđenje policijske stanice, gdje neko neometano uđe u jednu takvu zaštićenu zgradu. I napad na američku ambasadu prije 10 godina i Mevlid Jašarević – to je bio jedan incident koji je trebao da se neutrališe, a s obzirom na koordinaciju našu i nadležnosti institucija, dozvolili smo paradiranje ispred Ambasade“, podsjeća Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije BiH.

Doktor sigurnosnih nauka Anel Ramić ističe da naše sigurnosne agencije uvijek mogu doći do podataka da li prijeti nekakva opasnost i to spriječiti: „Ulaganjem u materijalna sredstva bi policajci i lakše reagovali i brže bi se otkrivali svi vidovi kriminaliteta. Detektori metala konstantno trebaju biti prisutni u svim tim policijskim upravama, ne može se ući samo onako“.

No, stručnjaci su svjesni terorizma kao globalne prijtenje i činjenice da se i pored svih sigurnosnih mjera napad može desiti bilo kad, na bilo kojem mjestu.

„Vidimo da se konstantno dešavaju teroristički akti u Evropi i ostatku svijeta, ali mora se raditi kvalitetnije i preventivnije“, poručuje Hadžović.

Pred Sudom BiH do sada je osuđeno 46 osoba zbog terorizma, vrbovanja i poticanja na terorizam, te organiziranja terorističkih grupa za odlazak na strana ratišta, obuku i bilo kakve aktivnosti u okviru terorističkih organizacija.

federalna.ba

terorizam teroristički napad teroristički napadi
Bosanska Krupa terorizam teroristički napad Rusmir Karkin
0 29.10.2024 17:03
Turska napad teroristički napad
0 23.10.2024 22:18
Njemačka teroristički napad osumnjičeni
0 26.08.2024 08:55