Od 7 ujutro traje izborna šutnja zbog lokalnih izbora u Mostaru
Ujutro od 7 sati traje izborna šutnja uoči lokalnih izbora koji će se u gradu Mostaru održati 20. prosinca. Trajat će do zatvaranja biračkih mjesta. Na središnjem biračkom popisu za lokalne izbore u Mostar nalazi se 100.864 birača koji će glasati na 150 redovnih izbornih mjesta. Medijima su se obratili predstavnici Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, Gradskog izbornog povjerenstva grada Mostara, te Koalicija za slobodne i poštene izbore "Pod lupom".
Sve je spremno za dugo iščekivane mostarske lokalne izbore. Prilika je ovo da Mostarci nakon 12 godina izaberu 35 vijećnika u Gradskom vijeću. Svaki birač će dobiti po dva glasačka listića, jedan za gradsku izbornu jedinicu koja obuhvaća cijelo područje grada Mostara i drugi na kojem će se nalaziti jedna od 6 izbornih jedinica.
CIK u Mostaru: Sve spremno za izbore, pravo glasa ima nešto više od sto hiljada birača
"Iz gradske izborne jedinice bira se 13 vijećnika. U Gradskom vijeću bit će zastupljena najmanje 4 vijećnika iz svakog konstitutivnog naroda i najmanje jedan vijećnik iz reda ostalih. Nijedan od konstitutivnih naroda niti iz grupe ostalih ne mogu imati više od 15 svojih predstavnika u Gradskom vijeću grada Mostara, kazao je predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BIH Željko Bakalar
Određeno je 16 redovitih mobilnih timova putem kojih će glasovati 873 birača te dodatnih 9 covid-timova za Mostarce koji se na dan izbora nađu u samoizolaciji. Neslužbeno, do sada su upućena 184 zahtjeva.
"U biračke odbore, redovne mobilne timove i covid-timove upućeno je 808 ljudi koji će taj dan biti na terenu i prva linija koja je najodgovornija za zakonito i legalno provođenje izbora", kazao je Hilmo Đidelija, predsjednik Gradske izborne komisije Mostar.
O rezultatima dugoročnog promatranja Lokalnih izbora u Mostaru izvijestila je i Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”.
Koalicija 'Pod lupom': Potrudit ćemo se da se izbori u Mostaru budu pošteni
Uočeno je 18 izbornih nepravilnosti.
"Ono što je obilježilo političku kampanju u Mostaru je upravo etnička polarizacija i vođenje kampanje na podizanju međuetničkih tenzija, poziva na etničku homogenizaciju i to pod krinkom tzv. rasipanja glasova. Ne postoji u demokratskom društvu nešto što se zove rasipanje glasova. Svaki glas je podjednako važan i građani trebaju glasati slobodno bez bilo kakvih pritisaka", kazao je projektni menadžer Koalicije Pod lupom Dario Jovanović.
Da je svaki glas važan, poručio je i visoki predstavnik Valentin Inzko, pozvavši Mostarce da izađu na izbore u što većem broju i iskoriste svoje demokratsko pravo koje im je dugo bilo uskraćeno.
federalna.ba/Kristina Marković