U Plenumu o amnestiji, ruskom štenetu, oružanoj pobuni, letovima helikoptera
Hapšenje Dodika, Stevandića i Viškovića - jedan od najvećih testova za BiH.
Očekivanja, nestrpljenje i pritisak spram planiranja, procjena i sigurnosti onih koji su uključeni u akciju. Ko i kako može i treba djelovati? Šta su čije nadležnosti i ko donosi konačnu odluku?
U političko-pravnom haosu, koji je nastao odlukama Narodne skupštine Republike Srpske, vrijede li zakoni jednako za sve?
Gosti: Milan Blagojević, Ramiz Huremagić, Hamza Višća, Čedomir Stojković.
Donosimo najzanimljivije izjave:
"Vlasti Republike Srpske su prešle crvenu liniju poslije koje nema povratka. Jedini povratak koji bi mogao biti je kad bi vlasti Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, pod pritiskom Donalda Trumpa ili Evropske unije donijela zakon o amnestiji. Imaju odredbe Krivičnog zakona da se može amnestijom, zakonom koji donosi Parlamentarna skupština, dati oslobođenje od krivičnog gonjenja za bilo koje krivično djelo. Jedino to bi moglo da zaustavi dalje vođenje ovog posla. Dakle, taj je eventualni zakon o amnestiji", rekao je pravni stručnjak Milan Blagojević.
View this post on Instagram
"Mi imamo gaženje đonom - ne samo pravnog sistema i poretka Bosne i Hercegovine nego i Republike Srpske - isključivo u interesu zaštite jednog čovjeka i užeg broja ljudi oko njega, odnosno imperije koju je on stvorio u proteklih 15-20 godina. Najveći gubitnik ove cijele priče može biti samo Republika Srpska i to je ono što građani Republike Srpske moraju znati. Ovo je država koja podjednako pripada svima", naveo je kriminolog Ramiz Huremagić.
View this post on Instagram
"Podsjetio bih na jedan moment kada je započela agresija Rusije na Ukrajinu. Ruska ambasada nas je obavijestila da je tog jutra razgovarao predsjednik entiteta RS s predsjednikom Putinom i pitao: Ide li sve po planu? Ne treba bježati od istine da Rusija radi na tome da ne onesposobi sve zemlje Zapadnog Balkana za evropske i evroatlanske integracije. Vidjet će se vrlo brzo da je i Srbija možda i najveća žrtva toga", rekao je vojnopolitički analitičar Hamza Višća.
View this post on Instagram
"Čuo sam da postoji neka vrsta obavještajnog rata u Bosni i Hercegovini, ta vrsta obavještajnog rata u Banja Luci može postojati samo s one strane odakle je Moskva. To je jedina država na planeti koja ima interes da čuva Milorada Dodika kao svoje štene za izvršavanje uloga u Bosni i Hercegovini, a glavna uloga jeste pokušaj raspirivanja vatre, skretanje pažnje Evrope s Ukrajine i svega što se dešava na istoku Evrope. Dakle, taj obavještajni rat vodi isključivo Ruska Federacija", istakao je advokat Čedomir Stojković.
View this post on Instagram
"MUP Republike Srpske nema ovlasti da štiti jednog čovjeka, bez obzira na to o kome se radi, kad postoji naredba za njegovo lišenje slobode. Ovdje se može raditi samo o zloupotrebi. Oni koji narede upotrebu jedinica MUP-a RS-a u pokušaju lišenja slobode čine još jedno djelo koje dobiva oblike čak i oružane pobune. Osim što imamo je nepoštivanje odluke suda - sprečavanje službene osobe u vršenju službenih dužnosti. Katalog krivičnih djela", upozorio je Huremagić.
View this post on Instagram
"Ova je situacija, očito, odranije pripremana. Ne može se desiti da trenutno u Bosni i Hercegovini u Graničnoj policiji fali 900 ljudi, u MUP-u RS-a fali stotinu ili više ljudi, u Federalnom MUP-u fali ljudi, da u SIPA-i fali ljudi, da u Oružanim snagama fali 1.500 ljudi. Znači da je učinjeno da sigurnosne agencije budu onesposobljene da urade svoj dio posla po nalogu suda", rekao je Višća.
View this post on Instagram
federalna.ba