Obilježeno 16 godina od požara u Dječijem domu Bjelave i stradanja 6 beba
Polaganjem cvijeća na gradskom groblju Vlakovo obilježeno je 16 godina od požara u Dječijem domu Bjelave u kojem je stradalo 6 beba, a 18 ih je bilo povrijeđeno. Okupljeni su poručili da će požar koji je izazvala grijalica ostati u sjećanju mnogih, ali da je taj tragični događaj bio pouka da je jačanje sigurnosti u ovoj i sličnim institucijama neophodno.
„Toliko je godina prošlo, a ljudi toliko to žive, žive slike imaju. Mnogo djece koja su još u Domu sjećaju se te atmosfere, te nesretne večeri koja je bila jeziva i stravična. To ostavlja posljedice, na najmanji neki problem reagujete“, govori Tarik Smailbegović, direktor Doma za djecu bez roditeljskog staranja Bjelave.
22. aprila 2007. godine od požara na trećem spratu u Dječijem domu Bjelave, gdje su bili smješteni štićenici do jedne godine starosti, preminulo je šest beba. Medina Bostandžija, Al`dina-Dalal Akmadžić, Amin Čustović, Džemal Šabanović, Faik Krasnići i Damir Pejanović tragično su stradali, a 18 djece i medicinska sestra bili su povrijeđeni. 16 godina nakon, upućene su poruke da je ovaj tragični događaj ukazao na važnost jačanja sigurnosti u ovoj i sličnim institucijama.
Ministrica rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica Enda Pavić-Pečenković (SDP) istaknula je kako preduzet niz aktivnosti kada je u pitanju sigurnost ustanova socijalne zaštite: „ Naravno da ja kao ministar resornog ministarstva sa svojim uposlenicima i direktorima svih ustanova radimo na tome da sigurnost i generalno uslovi uvijek budu što bolji“.
„Sad imamo preko 250 senzora u Domu, koji su najsavremeniji i koji mogu na vrijeme da upozore na neki problem za dim i požar. Međutim, ovo treba da bude poruka da ovoj djeci, djeci bez roditeljskog staranja i generalno najranjivijim kategorijama društva brinemo i da je to naša trajna obaveza i ne smijemo se opuštati nijednog trenutka“, naglasio je Smailbegović.
Nakon tragedije, pred Kantonalnim sudom u Sarajevu vođen je proces protiv bivšeg direktora Amira Zelića i medicinske sestre Suade Čengić. Oboje su oslobođeni krivice. Od požara koji je izazvala grijalica do danas, Dom je potpuno rekonstruisan da bi štićenici imali bolje uslovi za život. Trenutno je u Domu za djecu bez roditeljskog staranja smješteno 88 djece.
federalna.ba