Obilježena godišnjica zločina nad Hrvatima u naselju Buhine Kuće
Polaganjem cvijeća i služenjem mise zadušnice na spomen-obilježju Topala, gdje je i pokopan najveći broj žrtava, obilježena je 31. godišnjica stradanja Hrvata u naselju Buhine Kuće. U ratnim sukobima Armije RBiH i HVO-a, prema tvrdnjama udruga, ubijeno je 27 osoba, među kojima je osim vojnika bilo i civila.
Devetog januara 1994. godine u sukobima Armije Republike BiH i HVO-a ubijeno je 27 osoba, ali je tokom vraćanje Buhinih kuća pod kontrolu poginulo još devet pripadnika HVO-a. Među ubijenim, osim vojnika HVO-a, bilo je žena i djece. Ni nakon 31 godine bol i tuga ne prestaju, priča Marija Pašalić. Dok je bila na poslu, njeni roditelji su ubijeni.
“Poginuli su na kućnom pragu. Rat je, toliko je prošlo, da se barem ne ponovi nikad više. Šok je bio za nas kad su umrli. Noću su ih sahranjivali”, kaže ona.
Više od tri decenije porodice traže pravdu za svoje najmilije, svjesne da im pravda neće vratiti izgubljene živote najmilijih, ali hoće povjerenje u institucije države. Da se zločini više nikada i nigdje ne ponove, jedinstvena je poruka s današnjeg okupljanja.
“Nakon 30 godina mogu samo reći da se nikad i nigdje ne ponovi”, poručuje rođakinja ubijenih Nevenka Šafradin.
“Šaljem poruku da nikada ne bude rata i da se nikada ne ponovi”, dodaje Marija kćerka ubijenih Pašalić.
“Molimo Boga za svoje, i za sve ljude, da im Bog dadne mir u srcu, mir u duši, ovo je sve postalo isprazno”, kaže Ljubica Garić, predsjednica Udruge poginulih i nestalih branitelja SBK-a.
Ogorčene što ni nakon 31 godinu niko nije odgovarao za ovaj zločin, porodice ubijenih traže da se konačno pokrenu istražni procesi.
federalna.ba