videoprilog Samre Tufek (Dnevnik 2)

Obilježena godišnjica zločina nad Bošnjacima i Hrvatima u Nevesinju

U selu Kljuni pored Nevesinja obilježena je 32. godišnjica stradanja 305 Bošnjaka i 14 Hrvata. Za ovaj zločin osuđene su tek tri osobe od kojih neke ne pravosnažno, a predmet Kandić i ostali traje. Nekoliko desetina učesnika i ove godine bilo je u maršu mira „Put spasa“ od Mostara do Kljuna.

Spomen-obilježje i ispisana imena 507 ubijenih. U zločinima je ubijeno i 26 djece. Žrtve su na ovom području pretrpjele najgora mučenja i ponižavanja, dok su se preživjeli danima bez hrane i vode šumovitim predjelom probijali prema slobodnoj teritoriji Mostara i Konjica.

“Jučer smo prešli zahtjevnu stazu kojom su ti ljudi iz Nevesinja izašli odavde. Zateko sam tepsije, majice od tog naroda u bijegu”, govori učesnik marša mira Nazif Rujanac.

“Dok god budem mogla prelazit ću taj put koji sam prelazila kao dijete. Ove i prošle godine sam dovela svoju djecu”, kaže učesnica marša mira Merima Šišković Begić.

Merima je s četiri godine prešla „Put spasa“ sa svojim roditeljima. Iz njene porodice stradalo je deset osoba, od kojih i beba od samo sedam dana. Za ovaj zločin je odgovarala tek nekolicina osoba, a porodice ne odustaju od pravde i pronalaska posmrtnih ostataka 119 žrtava.

“Odgovarao je Krsto Savić, odslužio je zatvor. On je osuđen na 20 godina. Mirko Mučibabić nije dočekao drugostepenu presudu, a Radivoje Soldo osuđen je na pet godina zatvora. Savić je osuđen i za druge zločine. Kad sve saberete i oduzmete - po jednoj ubijenoj osobi oni su osuđeni za nekoliko dana”, ističe Šerif Bojčić, predsjednik Udruženja Povratkom za BiH.

Za ovaj zločin i zločine počinjene u Mostaru sudi se Zdravku Kadniću, koji je komandovao jedinicom Petog bataljona RS-a. Od pravde porodice ne odustaju. Insistiraju na njegovanju kulture sjećanja, jer iz godine u godinu sve je manji broj onih koji dolaze na obilježavanje.

federalna.ba

Nevesinje ratni zločin Kljuni