Obilježena 23. godišnjica smrti zamjenika ministra FMUP-a Joze Leutara
Na današnji dan prije 23 godine u sarajevskoj bolnici Koševo preminuo je Jozo Leutar, tadašnji zamjenika ministra unutarnjih poslova Federacije BiH. Leutar je podlegao ozljedama nakon što je na njega izvršen atentat autobombom 16. ožujka 1999.godine. Iako istraga o ubojstvu traje godinama, njegove ubojice i nalogodavci još nisu procesuirani.
Ni nakon 23 godine od ubojstva hrvatskog doministra unutarnjih poslova Federacije BiH Joze Leutara nitko nije odgovarao. Vozilom, u kojem je eksplodirala bomba, upravljao je njegov službeni vozač Željko Ćosić, koji je preživio. Podsjetimo, upravo je on bio optužen zajedno s još petoricom Hrvata za Leutarovo ubojstvo. Cijeli slučaj pratio je niz kontroverzi.
„Nakon toga što sam preživio sa sedam gelera u glavi i ostalih ranjavanja po tijelu, nakon toga sam pošto sam bio nepogodan svjedok, nisam pričao što su oni htjeli. Onda mi je gospodin Muhamed Žilić rekao: 'To ćeš platiti glavom, taj svoj iskaz.' I platio sam ga. Boravio sam u zatvoru 777 dana, dokazao da nisam sam sebi stavio eksplozivnu napravu i vozao je pet dana. To samo za sebe govori koje su snage uprle - što međunarodne u tom periodu što domaće - da zataškaju ovaj slučaj“, priča Ćosić.
Josip Muselimović, odvjetnik jednog od optuženih u Hrvatskoj Ivana Andabaka, koji je kasnije oslobođen optužbi, tvrdi da se radilo o montiranoj sudskoj farsi da bi se zataškali nalogodavci i izvršitelji.
“Odavno je sve jasno. Moje mišljenje je da je ljudima koje su u neku ruku sudjelovali u izvršenju kazenog djela ubojstva Leutara puno ugodnije u zastupničkim nego optuženičkim klupama. Sve je jasno samo treba malo političke volje da se to pitanje riješi i stavi ga ad acta”, poručuje Muselimović.
On smatra da odgovori nikada neće ni biti pronađeni, ali da odgovornost nije samo na odvjetnicima i sucima, već na tužiteljima koji bi morali konačno pokrenuti stvari.
Podsjetimo, prošle godine Ustavni sud BiH je usvojio apelaciju Ivice Leutara, sina Joze Leutara, i utvrdio povredu prava zbog nedjelotvornosti istrage predmeta koju je vodilo Tužiteljstvo Kantona Sarajevo, a koje je kasnije preuzelo Tužiteljstvo BiH.
“Naloženo je Tužiteljstvu BiH da u roku od šest mjeseci od dana dostavljanja odluke izvijesti Ustavni sud BiH šta su poduzeli u konkretnom predmetu. Ustavni sud je zaista jasan, mi smo bili izuzetno zadovoljni ovom odlukom iz razloga što je konačno utvrđeno da nije provedena istraga kako valja niti blagovremeno”, kaže Nada Dalipagić, odvjetnica Ivice Leutara.
Dok se čeka na odgovore Tužiteljstva BiH, danas su na mostarskom groblju obitelj, Prijatelji i brojni policijski službenici odali počast Leutaru polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća.
federalna.ba