Prilog: Indira Šehić

Obilježavanje dvanaestog maja – Dana sestrinstva

Dvanaesti maj je Međunarodni dan sestrinstva. Tema ovogodišnjeg obilježavanja je „Naše medicinske sestre-tehničari, naša budućnost.“ Ovim se ističe neophodnost djelovanja kako bi se sestrinstvo suočilo sa globalnim zdravstvenim izazovima i poboljšalo zdravlje za sve. Ali još jedan izazov se nameće. Kako zadržati medicinske sestre i tehničare u BiH koji odlaze iz naše zemlje „trbuhom za kruhom“?

Položaj sestara i tehničara u ovom trenutku nije na nivou na kojem bi trebao biti, a medicinske sestre predstavljaju najveću grupaciju. Na neki način i najbitniju kada je u pitanju proces provođenja zdravstvene njege u zdravstvenim ustanovama, navodi Sead Džomba, generalni sekretar Komore medicinskih sestara-tehničara KS:

„U zadnje vrijeme je veliki interes naših medicinskih sestara, stučnih, obrazovanih, školovanih koje odlaze izvan granica BiH. Normalno, odlaze „trbuhom za kruhom“, jer nisu zadovoljne svojim statusom.“

Aleksandar Kljajić, predsjednik Skupštine Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica Republike Srpske, kaže da to nije jedini problem:

„Ima tu još nekih problema. Trebale bi se riješiti neke stvari kao što su regulisanje naše profesije. Stvaranje komore, odnosno registra zdravstvenih radnika koji će u narednom periodu omogućiti poboljšavanje samog rada zdravstvenih radnika.“

Komora medicinskih sestara - tehničara Kantona Sarajevo pokušava da se, kroz organizaciju različitih oblika edukacije, kongrese, međunarodne simpozijume i seminare, bori za ostanak medicinskih sestara i tehničara u BiH. Sead Džomba:

„Sad, u ovom času, je velika hiperprodukcija kadra, posebno otvaranjem ovih privatnih škola. Mi imamo, na Kantonu Sarajevo, negdje oko 600 medicinskih sestara opšteg smjera srednjeg obrazovanja koje čekaju svoje zaposlenje. I zato se pitamo, zašto sestre odlaze, obrazovane i školovane? Posebno u Saveznu Republiku Njemačku.“

Goran Čerkez, pomoćnik ministra za javno zdravstvo Federacije BiH, smatra da je sestrinstvo jedna od najbitnijih poluga zdravstvenog sistema. Medicinske sestre i tehničari čine najmnogobrojniju grupu zdravstvenih radnika, a položaj sestara, nekad i sad, veoma se razlikuje:

„Današnja sestra sigurno da, i kroz obrazovanje, stiče druga znanja i vještine i postaje sve važniji dio tima medicinskog. Dakle, medicinska sestra, kao dio tima, nikako kao pomoćno osoblje ili neko ko je samo desna ili lijeva ruka ljekara.“

Značaj sestara i tehničara najviše se pokazao u doba pandemije. Sead Džomba:

„Iskustva koja smo imali, gdje su se borili na prvoj liniji fronta od nepoznatog neprijatelja COVID bolesti, su pokazale i položile ispit da bez njih ovaj sistem ne bi mogao funkcionisati. Zato treba cijeniti njihov rad.“

Podsjetimo, svake godine medicinske sestre i tehničari cijelog svijeta obilježavaju 12. maj, u spomen na rođendan Florens Najtingel (Florence Nightingale), začetnice modernog sestrinstva, koja je polovinom 19. vijeka inicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih i davne 1860. godine, u Londonu, otvorila prvu školu za medicinske sestre.

Međunarodni dan sestrinstva sestrinstvo Federalni radio
sport Federalni radio
0 02.05.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 02.05.2024 22:12
sport Federalni radio
0 02.05.2024 17:12
Vijesti u 17 Federalni radio
0 02.05.2024 17:05
sport Federalni radio
0 30.04.2024 23:34
Vijesti u 22 Federalni radio
0 30.04.2024 22:26