videoprilog Đenite Huseinbegović (Dnevnik 2)

O problemu koji je državni odlučuju kantoni

Događanja u Bihaću kulminacija su nesnalaženja institucija Bosne i Hercegovine u migrantskoj krizi. Eskalaciji situacije doprinijelo je to što ključni donosioci odluka u državnom vrhu rješenje problema vide na različite načine.

Mehanizmi blokada u Predsjedništvu BiH, državnom parlamentu, Vijeću ministara BiH doveli su do toga da o problemu koji je državni odlučuju kantoni, da samo dio države nosi teret migrantske krize, posebno USK. Prekipjelo je svima. I građanima BiH i migrantima. Odavno ovo nije samo humanitarni problem već ogroman sigurnosni zalogaj koji BiH nije u stanju sažvakati.

Zakonska rješenja ne omogućavaju deportaciju, kao ni ograničavanje kretanja migranata. A zakon o readmisiji teško je primjenjiv u situaciji u kojoj je gotovo nedokazivo bar kroz papire iz koje je zemlje migrant ušao BiH. Nema magičnog štapića da hiljade migranata preko noći iz naše zemlje ode na svoje krajnje destinacije, ali ima prijedloga za držanje situacije pod kontrolom, onih čiji se glas rijetko čuje, a morao bi.

Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu Eldan Mujanović upozorava da migrantski kampovi treba da se prave na istočnoj granici BiH: “To je prvi strateški problem, iza njega se krije politička namjera zato što predstavnici entiteta RS-a ne žele da participiraju u upravljenju migrantskom krizom”.

Sve konstruktivne prijedloge koje nudi akademska zajednica teško dopiru do onih koji odlučuju. A kako će i doprijeti u situaciji u kojoj je zaštita državne granice pitanje vitalnog nacionalnog interesa. 

Dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Sead Turčalo pojašnjava kako imamo situaciju da imamo jednu formalnu nadležnost na nivou države, a da sustinski dio nadležnosti leži na nivou entiteta i kantona.

BiH je zemlja čiji politički lideri štite i interese susjednih zemalja. Zato više niko sa sigurnošću ne može reći koliko ilegalnih migranata preko šupljih bh. granica dnevno ulazi u ovu zemlju. A koliko god da ih je, BiH je puno. Zato je hitno potrebno da nadležni poduzmu konkretne mjere, kako scene iz Bihaća ne bi postale naša svakodnevnica.

federalna.ba

migranti