O Mostaru u Mostaru na konferenciji „Slovo o...“
U Mostaru je u toku Međunarodna naučna konferencija „Slovo o... „
Ove godine naziv je „Slovo o Mostaru“. U gradu na Neretvi okupili su se stručnjaci iz različitih oblasti, poput lingvistike i historije. Tu su i gosti iz drugih država. Predavanja se održavaju na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta "Džemal Bijedić", koji je i organizator skupa, dok je suorganizator Regionalno društvo BZK "Preporod" Hercegovina.
Naučni skup Slovo o Mostaru se odvija u dvije sekcije: „Historija, etnologija i kulturna baština“ te „Filologija“. Na skupu učestvuje više od 60 naučnika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Rumunije.
„Sam Mostar, kao grad koji postoji od najstarijih vremena, ima burnu historiju, ima burnu i bogatu kultunu prošlost. Zaslužuje da se o njemu i sada, i u budućnosti, mnogo više piše i istražuje. Da se valoriziraju određeni autori i književne i kulturne pojave. Na kraju krajeva, i svi oni problemi koji postoje u Mostaru. Danas ćemo imati i temu rušenja Starog mosta, u historijskom kontekstu. Tako da Mostar, kao grad, zaslužuje jedan ovakav skup“ kaže Dijana Hadžizukić, vd dekan Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta Džemal Bijedić.
Neke od tema o kojima će se raspravljati su:
-Narodni život i običaji mostarskog kraja (narodna književnost, tradicijska muzika, igre i kola, narodna veselja, narodna nošnja, narodna privreda, gastronomija, imena i prezimena, imena lokaliteta, naselja i slično).
- Forme i sadržaji tradicijske kulture Mostara i okoline.
-Status nematerijalne kulturne baštine u obrazovnom sistemu naše zemlje.
-Mapiranje, dokumentiranje, osnaživanje institucija za prikupljanje, obradu i prezentaciju elemenata nematerijalne kulturne baštine
- Jezičke osobine mostarskog kraja.
- Specifična leksika Mostara i okoline
- Jezik i stil mostarskih književnika.
- O suodnosu usmene i pisane tradicije.
- Književni Mostar u 17. vijeku.
- Djela poznatih Mostaraca: Abdurezak Hivzi Bjelevac, Osman Nuri Hadžić, Ivan Milićević, Osman Đikić, Aleksa Šantić, Svetozar Ćorović, Hamza Humo, Alija Nametak, Pero Zubac, Predrag Matvejević, te ostalih autora druge polovine 20. vijeka.
- Recentna književnost Mostara.
- Mostarski motivi i teme u bosanskohercegovačkoj književnosti (Musa Ćazim Ćatić, Skender Kulenović, Ivan Kordić, Ivo Andrić, Zuko Džumhur, Jasmina Musabegović i dr.)
Historija i arheologija; Mostar kroz: antiku, srednji vijek, novi vijek i savremeno doba.
Organizacijom ove konferencije Fakultet humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ nastavlja s tradicijom istraživanja bosanskohercegovačkih tema.
„U proteklih 10-ak godina nije bilo ovakvog skupa, pogotovo s međunarodnim karakterom, a da je u središtu izučavanja skupa, s različitim aspektima upravo Mostar. Evo ja, konkretno, pošto radim izlaganje o temi mostarskog govora, sasvim je sigurno da ću to izlaganje proširiti u cilju objavljivanja knjige. Tako da će ovaj skup svakako biti poticaj i ostalim sudionicima da izučavaju ne samo lingvistiku, nego i historiju i književnost Mostara“ kaže Edim Šator, profesor na Odsjeku za bosanski jezik i književnost FHM.
„Svaki susret u Mostaru jeste poseban doživljaj. A kada dođete povodom koji je ovog puta organiziran, to je jedno iskustvo koje vas obogaćuje. Ne samo prostorom Mostara, nego i piscima koji su obilježili sve te ljepote Hercegovine. Doživljaje onoga što je prošlost, onoga što je sadašnjost i nagovijestili budućnost“ govori Almedina Čengić, profesorica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
O temama koje su bile predmetom predavanja i izlaganja na ovoj naučnoj konferenciji biće pripremljen i dostupan javnosti zbornik radova. Koristit će svima, no prije svega onima koji djeluju na planu osvjetljavanja opće, kulturne i književne historije Mostara.
federalna.ba/Sanel Kajan