videoprilog Adne Madžarević (Dnevnik 2)

O modelima i dogovorenim rješenjima i dalje istine dvije

Vremena je malo, ali šanse još ima za izmjene Izbornog zakona. Poručio je ovo predsjedavajući Doma naroda Bosne i Hercegovine i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović. Dio izmjena traži kroz parlament. Ako do toga ne dođe, o budućim koracima već u petak raspravljat će Predsjedništvo HDZ-a BiH i HNS-a.

Igre, ucjene, dezinformacije. Sve začinjeno međusobnim optužbama zbog kojih je sve više nejasnog. Stari recept za novi neuspjeh. Iza zatvorenih vrata model čiji su detalji i danima kasnije nepoznati. Tek na kapaljku o dogovorenom: izbor u Predsjedništvo i Federalni dom naroda. Na tom tragu, najave novih mogućnosti.

Ako govorimo o onome što smo usaglasili to je Dom naroda i Predsjedništvo. Postoji mogućnost da neko pokrene proceduru na tragu dogovorenog da bar pokrenemo taj dio izmjena Izbornog zakona. Mislim da za to postoji mogućnost da tu postoji ima natpolovična većina, za ustavne promjene teške za to treba dvotrećinska većina to je teško", rekao je Čović.

A kada devet mjeseci intenzivnih pregovora nije urodilo plodom, teško da šanse ima i u Parlamentu, jer sve ili ništa.

"Dom naroda Parlamenta BiH potpuno kontrolišu Dodik za sebe, Čović za sebe, a njih dvojica apsolutno. Ubijeđen sam da neće proći taj dio zakona o integritetu izbornog procesa. Dodik je to danas već rekao, neće dozvoliti jer ima četiri ruke", naveo je Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde.

Dok ne dođu do dnevnog reda, u javnosti danima nekoliko verzija dogovorenih rješenja. Svako ima svoju.

"Što se tiče Doma naroda, tamo se uopće nije razgovaralo o 16 + 1. Svaki Hrvat koji se izabere u Sarajevu, Goraždu, Tuzli, svi zajedno čine ad hoc klub. I oni biraju 17 predstavnika u Dom naroda i točka", kategoričan je predsjednik HDZ-a BiH.

"Model na kojem je insistirao HDZ bi definitivno, ne bi imali Hrvate u Domu naroda predstavnika iz glavnog grada iz Sarajeva, iz Tuzle, iz USK naravno iz Goražda, to mi nismo mogli da prihvatimo", istakao je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

Istine dvije i kada je u pitanju državno Predsjedništvo. Zna se da je model elektorski, raspoređen u odnosu na broj stanovnika po Kantonima i prema popisu iz 2013. godine, ali je sporno pitanje fiksnog dodatka.

"Ne 10 nego 20 da se fiksno dodaje, 10 dobijete na izborima, a 20 vam dodaju kao fiksno i onda bi glas u Posavskom kantonu vrijedio kao 6 glasova u Tuzlanskom kantonu", navodi Izetbegović.

"Pa to je laž da vam kažem brutalno. To je neistina. Dobili ste model od 300 pazite, i to je .. ne postoji nijedan drugi model na tabli. Kad je paket stavljen, stavljen je model 300", kaže Čović.

Bilo kako bilo, ako do izmjena ne dođe u HDZBiH ostaju pri stavu da nema ni uvjeta za održavanje izbora. Temelje to na saopćenju Ustavnog suda BiH da presuda u slučaju Ljubić nikad nije provedena. No, podsjećamo ova presuda donesena je 2016. godine. Nije to bila prepreka za održavanje općih, niti lokalnih izbora. Ove godine za HDZBiH, razliku pravi i izbor članova CIK-a.

"Mimo procedura i zakona. Naprasnom odlukom poslanika zastupnika prekidajući proceduru koja je trajala isto to vrijeme po kojoj je trebalo biti izabrano SIP", smatra Čović.

Podsjećamo i tu na Zakon. Zastupnički dom državnog parlamenta izabrao je novi saziv, nakon što je Komisija na čelu sa HDZ-ovom Borjanom Krišto, propustila rok za imenovanja. Nijednom presudom saziv CIK-a nije osporen.

federalna.ba

Izborni zakon izmjene Bakir Izetbegović Dragan Čović