videoprilog Maje Begtašagić (Dnevnik 2)

Nožica poručuje ženama - ne trpite, a predatore upozorava - ruke k sebi

Slučaj srbijanske glumice Milene Radulović pokrenuo je lavinu anonimnih objava na Facebook grupi Nisam tražila koje ukazuju na to da veliki broj žena u regiji trpi ili su trpjele seksualno zlostavljanje, diskriminaciju i nasilje na radnom mjestu. Nove optužbe o seksualnom uznemiravanju i dalje se iznose u javnost. Krivični postupak ni istraga nisu pokrenuti.

Iz sata u sat žene u regiji objavljuju svoje trauma, što je put ka osznaživanju u društvima u kojima nemaju niti smiju da pričaju.

“Mi smo takve - žene. Jedna se oslobodila, jedna je vrisnula u ime nas i mi svi ostali sada vrištimo i kažemo – i meni je, i meni je i meni je. I to je jako dobro. Oslobađanje traume, ukazivanje na tu pojavu u društvu, edukacija mladim ženama - ne trpite i upozorenje predatorima - ruke k sebi”, poručuje advokatica Senka Nožica.

Anonimne objave pokazatelj su da je mali broj žena u proteklim godinama prijavljivao zlostavljanje, uglavnom zbog neugodnosti, osjećaja srama i straha te vjerovanja da njihov slučaj nije bitan. Problem prijavljivanja ima svoje razloge, ali, prema riječima Nožice, problem blagog kažnjavanja nema. Krivično zakonodavstvo BiH predviđa kažnjavanje i za seksualnu uznemiravanje i za silovanje.

“To je apsolutno pokriveno krivičnim zakonodavstvom Federacije, krivičnim zakonodavstvom RS-a, dakle – BiH, i za oba ta krivična djela silovanja je predviđena kazna zatvora do pet godina”, ističe Nožica.

Pokazalo se da su seksualno i svi drugi oblici uznemiravanja prihvatljivi za društvo ukoliko ostanu u sferi privatnosti te da je sistemsko neprijavljivanje nasilnih činova ozbiljan problem. Jedna od ključnih problema je i strah od okoline.

“Okolina je okrutna, porodica je okrutna. Okrutan je i sud vrlo često zbog okolnosti u kojima se provode ta suđenja. Te osobe su izložene pitanjima koja najčešće u toj traumi ne mogu da podnesu. Za sve je to potrebna neka zrelost i kada se dođe do te zrelosti, onda se ovo može postići”, objašnjava Nožica.

Kako bi prekinule kulturu šutnje o nasilju, ministrice u Vladi Kantona Sarajevo podržale su kampanju Nisam tražila, ističući da je svaki vid seksualnog uznemiravanja potrebno prijaviti nadležnima.

federalna.ba

Senka Nožica
Senka Nožica Rezime
0 20.12.2023 18:30
Senka Nožica Nenad Nešić tužba
0 19.12.2023 20:19
Abdulah Skaka Senka Nožica pritvor
0 25.05.2023 21:10
Odgovorite ljudima Senka Nožica Sanin Bogunić Eldan Mujanović Sandi Dizdarević
0 14.12.2022 22:12
Senka Nožica Sanin Bogunić Slavo Kukić Arben Murtezić Odgovorite ljudima
0 20.10.2021 21:58