Novim Zakonom o radu stvorena bolja atmosfera za radnike u RS-u
125.000 radnika u Republici Srpskoj živi i radi na minimalnoj plati. Novim Zakonom o radu usvojenim u decembru prošle godine u Narodnoj skupštini i setom zakona o porezima i doprinosima te porezu na dohodak uslovi bi se uskoro mogli promjeniti. To bi između ostalog, kako navode iz Saveza Sindikata Republike Srpske, spriječilo građane da odlaze, ali i da primaju platu na ruke kroz razne koverte i rad nacrno.
U decembru je usvajanjem nekoliko zakona u NSRS-u stvorena bolja atmosfera za radnike u Republici Srpskoj iz oblasti radnog odnosa, kazala je predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić, te istakla da je poslodavac dužan da radniku koji radi za minimalac obračuna i minuli rad, što bi značilo da bi i sama plata bila veća, a to do sad nije bila praksa.
„Sad je poslodavac dužan da radniku koji radi najjednostavniji posao, nekvalifikovani radnik, da na najnižu platu koja trenutno iznosi 590 KM obračuna i minuli rad i prekovremeni rad i rad za državne praznike i da dobije topli obrok i da dobije regres i tada ta cifra od 590 će važiti samo za početnika, onoga ko nema ni godinu staža“, pojasnila je Mišić.
Novi Zakon o radu i set zakona o porezima i doprinosima te porez na dohodak stupili su na snagu u januaru ove godine. Najviše problema, kaže pomoćnica ministra za rad i zapošljavanje Mira Vasić,, u tome je što kolektivni ugovori ne postoje, a posebno ne u realnom sektoru.
„Da bi zaštitili prava radnika, ona koja imaju po zakonu, radimo na izradi podzakonskih akata. Najvažniji pravilnik o sadržaju pisanog obračuna plate - šta radnik mora da vidi kada dobije taj pisani obračun plate šta u njemu mora biti", ističe Vasić.
„Jedan od navažnijih podzakonskih akata jeste ovaj pravilnik o obračunu plate koji svakako treba da sadrži obrazac obračuna o plati kojim će se iskazati sva prava radnika, iznosi poreza i doprinosa, što će sigurno olakšati kontrolu Poreskoj upravi primjeni poreskih zakona", dodaje Persa Pajić, pomoćnica direktora Poreske uprave Republike Srpske.
Iz Inspektorata navode da nije lako raditi nadzor, jer ih je tek 35 zaposleno kao vršioci nadzornog organa. Ističu samo prošle godine imali su 106 prijava za neregularnost u obračunu plate.
„Iz tih takozvanih prijava naših neurednih kontrola se pokazalo da je 42 posto tih prijava bilo osnovano. Pogrešno je izvesti zaključak da 42 posto poslodavaca u RS-u ne poštuje odredbe zakona o radu po ovom pitanju. Cilj kao nas inspektorata je, a to je politika inspektorata, da naše inspekcijske kontrole usmjere prema neurednim poslodavcima“, naglasio je Momčilo Đekanović, koordinator Inspekcije rada i zaštite na radu RS.
Ističu da preko noći neće tek tako doći do promjena, jer su i kapaciteti s kojima raspolažu veoma mali. 125.000 radnika u Republici Srpskoj živi i radi na minimalnoj plati, realno je navode iz Saveza Sindikata Republike Srpske da na minimalcu bude tek oko 1.000 radnika. Rad nacrno i primanje jednog dijela plate u kovertu, samo je jedan od razloga zašto ljudi masovno odlaze.
federalna.ba