Novi trenutak nastaje: Beyoncéina obrada Blackbirda je pravovremeni majstorski potez

Novi trenutak nastaje: Beyoncéina obrada Blackbirda je pravovremeni majstorski potez

Napisao ju je Paul McCartney za dvostruki album Beatlesa iz 1968. godine The Beatles (AKA "The White Album"). Blackbird nije najočitija pjesma koja se pojavila 55 godina kasnije (preimenovana Blackbiird) na novom albumu Beyoncé. Međutim, savršeno je logično da ju je superzvijezda obradila na svom takozvanom "country albumu", Cowboy Carter. Tamo gdje bi povremenim slušaocima moglo biti oprošteno što misle da je Blackbird pjesma o malom krilatom posjetiocu vrta (nježno ljupki original Fab Four, na kraju krajeva, počinje sa „kos pjeva u gluho doba noći…“ i uključuje pjev ptica),  pjesma je zapravo prožeta pokretom za građanska prava i emancipacijom žena, temama koje duboko rezonuju s Beyoncé.

McCartney je napisao kao omaž ”Little Rock Nine”, grupi učenika koji su se suočili s rasnom diskriminacijom nakon što su 1957. godine krenuli u potpuno bijelu srednju školu Little Rock. Incident je privukao nacionalnu pažnju jer je bio probni slučaj Brown v Board of Education, presude vrhovnog suda u kojoj se kaže da je segregacija u takvim školama neustavna. Guverner Arkanasa Orval Faubus nije pristao i poslao je nacionalnu gardu da spriječi učenike da uđu u prostorije. Međutim, nakon što su savezne trupe dovedene da ih isprate, novi pokret za građanska prava imao je devet ranih heroja i pažnju svijeta – uključujući McCartneyja.

Sama pjesma je nastala na mnogo mitologiziranom putovanju Beatlesa u Rishikesh u Indiji, gdje su proučavali transcendentalnu meditaciju. McCartney je opisao kako ga je jednog jutra inspirisao zov tetra. Kasnije, kući u kuhinji svoje farme u Škotskoj, uzeo je akustičnu gitaru i dozvolio da se ideja razvije, koristeći progresije akorda Bachovog Bourréea u e-molu, koji su on i George Harrison naučili svirati u djetinjstvu. ”Čuo sam za probleme sa građanskim pravima koji su se dešavali 60-ih, posebno u Alabami, Missisippiju, Little Rocku“, rekao je za GQ magazin 2018. „Samo sam mislio da bi bilo jako dobro da mogu da pišem nešto što bi im moglo dati malo nade ako ikada dođe do bilo kojeg od ljudi koji prolaze kroz te probleme. Dakle, napisao sam Blackbird.”

Napisan samo nekoliko sedmica nakon ubistva Martina Luthera Kinga, tekst, posebno uvodni stihovi, prožeti su metaforama i simbolizmom. McCartney je rekao za GQ kako je „u Engleskoj ptica djevojka (ili je bila u žargonu 1960-ih), pa sam razmišljao o crnoj djevojci koja prolazi kroz ovo – znate, sada je tvoje vrijeme da ustaneš, oslobodiš se, i uzmeš ova slomljena krila”. Postoji možda jednako iskosa - ako ne i sasvim skrivena - referenca na same studente Little Rocka u stihu "cijelog svog života, samo ste čekali ovaj trenutak da budete slobodni". (Neposredno prije nego što je ubijen 1980., John Lennon je tvrdio da je doprinjeo jednom „važnom“ stihu u pjesmi, iako nije nikada rekao kojem.)

Da bi dobili konačni snimak – na kojem se nalaze McCartney, njegova gitara i tapkanje, zajedno sa zvucima kosova sa kasete s efektima – Beatlesi su ponovili numeru 32 puta prije nego su bili zadovoljni.  Godinama kasnije, 2016., McCartney je svirao Little Rock i upoznao Thelmu Mothershed-Wair i Elizabeth Eckford, dvije prvobitne studentice, te nakon toga tweetao: „Nevjerovatno je upoznati dvoje od Little Rock Devetorke – pionira pokreta za građanska prava i inspiracije za Blackbird.”

Beyoncé nikako nije prva umjetnica koja je obradila Blackbird. Billy Preston, Sarah McLachlan, Crosby, Stills & Nash, Dandy Warhols, pa čak i Dave Grohl, svi su probali. Ali njena verzija ima dubok odjek: duhovna interpretacija sa suptilnim žicama, naglašeno uključuje crne američke country zvijezde Brittney Spencera, Tanner Adella, Tieru Kennedy i Reynu Roberts – muzičare koji su se borili da steknu uporište u zloglasno čuvanom Nashville-establišmentu u kojem su žene i crne umjetnice često marginalizirane. Predstavljajući pjesmu i njeno istorijsko značenje svojoj ogromnoj, uglavnom mladalačkoj publici, Beyoncé je ovom bezvremenskom, ali uvijek pravovremenom, dragulju dala novi trenutak da zasja.

federalna.ba/The Guardian

Blackbird