videoprilog Amne Haidy (Dnevnik 2)

Novi plan je da deminiranje bude okončano do kraja 2027.

Priča o deminiranju u Bosni i Hercegovini još nije završena. Minska polja su bila problem za 118 općina u zemlji. Od kraja rata do danas stradalo je 1.735 osoba. 53 deminera su poginula. Gotovo hiljadu kvadartnih kilometara države još je pod minama. Uglavnom zbog finansijskih problema, novi plan je da deminiranje u državi bude okončano do kraja 2027. godine.

Više od dvije decenije nakon rata u Bosni i Hercegovini naša zemlja je i dalje jedna od najugroženijih u svijetu kada je riječ o minama. Da li je projekat deminiranja u BiH i dalje daleko od rješenja?

Raniji plan je bio da se BiH očisti od mina do kraja 2019. godine. Zbog nedostatka novca, plan nije realiziran. Izviđanje terena, detekcija minskih polja, čišćenje i uništavanje mina je spor, dug, težak i očito skup posao. Novi rok za ispunjenje cilja Bosna i Hercegovina čista od mina prolongiran je za 8 godina.

“Više od 136.000 opasnih predmeta je već uklonjeno u Bosni i Hercegovini. Dakle, veliki dio posla je već obavljen. Ostaje još jedna četvrtina i sada postoji jasan cilj, a to je da se država u potpunosti deminira do 2027.”, kaže Clement Meynier, direktor BH MAG-a.

Tereni su iz godine u godinu sve gori. Minska polja su na vrlo lošim lokacijama. To najbolje zna deminer Nedžad Grebović: “Najrizičnija situacija mi je bila kad sam naišao na takozvanu paukovu mrežu. To je više mina spojeno u jednu mrežu. A i puno improvovizovanih mina ima”.

Od novembra prošle godine građanima je na raspologanju i aplikacija koja upozorava na postojanje minskih polja. Nju već koriste gorska služba spašavanja, vatrogasci i planinari. Nastala je iz potrebe da se smanje sigurnosni rizici.

“Dakle, ova će aplikacija igrati ključnu ulogu u budućnosti za ljude poput vas ili mene, koji idu na planinarenje ili ako idete van s djecom bilo gdje u Bosni, da možete vidjeti jeste li blizu ili daleko od opasnog područja”, dodaje Meynier.

federalna.ba

mine deminer demineri deminiranje