videoprilog Fatime Memić (Dnevnik 2)

Novi način imenovanja sudija u Ustavni sud BiH – opozicija kritikuje, vlast smatra odluku boljom od ranije

Na usvojenom dnevnom redu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, između ostalog, i Prijedlog odluke o novom načinu imenovanja budućih sudija u Ustavni sud BiH, a kojim vlast obećava transparentniji proces. Prema prijedlogu, VSTV BiH bi imenovao dva člana u radnu grupu, a svi zastupnici imali bi priliku prisustvovati intervjuima sa kandidatima. Opozicija je prijedlog dočekala kritikama, dok vlast smatra da je odluka bolja u odnosu na prethodnu.

Žarište nesuglasica između vladajuće većine i opozicije rasplamsano. Prijedlog odluke o imenovanju upućen je, tvrde, zbog transparentnijeg procesa u budućnosti.

„Ono što je meni bitno da se odlukom ostavlja mogućnost više kandidata Parlamentu na odlučivanje. Još mi je jako bitno - do sada je utjecaj na izbor sudaca Ustavnog suda imalo udruženje građana, nevladina organizacija koja se zove Udruženje sudija FBiH. To je promijenjeno i sada je ta odgovornost na VSTV-u BiH“, kazao je SDP-ov Damir Mašić.

„Uvodi se mogućnost prisustvovanja javnosti, a to je ono čime se ja, kao predstavnik Naše stranke, najviše ponosim u unapređenju ove odluke. Dakle, javnost će biti prisutna prilikom provođenja intervjua sa kandidatima, te će se predstavnik radne grupe, odnosno komisije za izbor i imenovanje obratiti direktno medijima nakon intervjua“, kazao je NS-ov Mirsad Čamdžić.

Transparentnije biranje, no je li i demokratičnije? Istina je da Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH ima ulogu u izboru kandidata, no konačnu riječ daje Komisija za izbor i imenovanje. Koja u konačnici, kao i u slučaju sa Marinom Vukojom, može predložiti samo jednog kandidata. To je i najveća zamjerka opozicije

„Očito je da su shvatili da je to najbolji način da to bude što netransparentnije. Da pred Parlament dođe jedno ime, nikako više imena, da se Parlamentu uskrati mogućnost da Parlament bira jer je to ustavna nadležnost ovog parlamenta“, kaže SDA-ov Haris Šabanović.

Na dnevnom redu bio je i zakon o jedinstvenim načelima i okvirima materijalne podrške osobama s invaliditetom, kojim se uređuju osnovni principi zaštite osoba s invaliditetom, te finansiranje i svrha isplate novčanih naknada za priznata prava.

„Pitanja osoba sa invaliditetom nije samo pitanje socijalne politike, to je i pitanje obrazovanja - kako da osobi sa invaliditetom prilagodimo obrazovni sistem. Pitanje je i zdravstva - kako da osobi sa invaliditetom prilagodimo zdravstvenu zaštitu. Pitanje je i pristupačnosti – u smislu arhitektonskih barijera koje postoje i posebno su izražene u našoj državi“, pojasnio je ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić (NiP).

Kroz tri zakona pomoć će dobiti i borci - odgovor je to resornog ministarstva na zahtjev boraca o usklađivanju osnovice za obračun novčanih naknada.

„To će značiti da ćemo u septembru moći isplatiti obećana uvećanja od 6,5%, odnosno u septembru ćemo isplatiti uvećanja za august i retroaktivno za juli“, pojasnio je ministar za pitanja boraca i invalida Odbrambenooslobodilačkog rata Nedžad Lokmić (SDP).

Bitni socijalni zakoni, kao i usvajanje odredbe o imenovanju sudija za Ustavni sud BiH biće izglasani tek na kraju 13. redovne sjednice, koja bi, sudeći po cjelodnevnoj raspravi, mogla zakoračiti i u drugi dan.

federalna.ba

Zastupnički dom Predstavnički dom
Predstavnički dom Zastupnički dom Parlament FBiH poplava poplave
0 23.10.2024 21:44
Predstavnički dom Zastupnički dom Ustavni sud FBiH
0 09.10.2024 16:53
Predstavnički dom Zastupnički dom
0 24.07.2024 21:40
osobe sa invaliditetom osobe s invaliditetom Zastupnički dom Predstavnički dom Adnan Delić
0 24.07.2024 21:39