Nove perspektive za obrazovanje u Kantonu Sarajevo
U Kantonu Sarajevo obrazovni sistem prolazi kroz značajne promjene usmjerene ka stvaranju inkluzivnog, modernog i tehnološki naprednog okruženja za učenike i nastavni kadar. Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo inicira ključne reforme kako bi podiglo kvalitetu obrazovanja na novi nivo.
- U protekloj godini, radili smo na stvaranju boljih uslova za učenje, razvijali programe koji podržavaju rast svakog učenika i otvarali vrata novim mogućnostima za generacije koje će oblikovati sutrašnji svijet. Svi projekti i inicijative koje smo pokrenuli vođeni su vizijom razvoja obrazovnog sistema u skladu s potrebama 21. vijeka - kaže ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović.
Jedna od njih je koncept ishoda učenja koji je fokusiran na rezultate koje učenici trebaju postići tokom svog obrazovanja, saopćeno je iz Ministarstva.
- Umjesto tradicionalnog naglaska na nastavi i memorizaciji informacija, koncept ishoda učenja potiče razvoj ključnih kompetencija i vještina, čime buduće generacije bolje pripremamo za svijet koji se neprestano mijenja - ističe Hota-Muminović.
Ministarstvo je odgovorilo i na rastući izazov sigurnosti djece u digitalnom okruženju, te izmjenama pravilnika omogućili prepoznavanje učenika u riziku, potencijalnih žrtava nasilja u digitalnom prostoru, te faktora koji mogu ukazivati na to da je učenik potencijalna žrtva trgovine ljudima. Iniciran je i opsežan projekat nabavke informatičke opreme za osnovne i srednje škole u vrijednosti od 2.700.000 KM.
- U potpunosti smo digitalizirali proces upisa djece u predškolske ustanove i pojednostavili kanale komunikacije s roditeljima - objasnila je Hota-Muminović.
U rekonstrukciju i nabavku opreme za škole u godini koja se bliži kraju izdvojeno je više od 9,5 miliona KM.
- Istaknula bih projekat opremanja kabineta biologije, hemije i fizike u 66 osnovnih škola kao i modernizaciju i opremanje kuhinja u 35 škola, čime smo otpočeli proces razvoja higijenskih vještina, stavova i zdravih navika učenika. Sve su to aktivnosti koje radimo s ciljem stvaranja sigurnijeg, funkcionalnijeg i estetski prijatnijeg okruženja za naše učenike - objašnjava Hota-Muminović.
Programi poput "Od rata do mira" kao i škole planinarstva, skijanja i plivanja, obogaćuju učenje izvan učionica, potiču fizički kao i razvoj kulture sjećanja među učenicima.
Dodatne teme planirane za školsku 2023./2024. godinu, signaliziraju dugoročnu predanost stvaranju obrazovnog sistema koji potiče kvalitetu i izvrsnost.
Pitanje psihofizičkog zdravlja djece, prosvjetnih radnika i roditelja, Ministarstvo postavlja visoko na ljestvicu tema i prioriteta. Svjesni smo odgovornosti koja nam je povjerena, zato radimo sve što je u našoj moći s velikom radošću zbog svakog koraka koji pravimo i planiramo zajedno poduzeti prema unapređenju obrazovanja u našem društvu - ističe Hota-Muminović.
federalna.ba/Fena