Novaković-Bursać: Ne rušimo državu, a za krizu nismo sami odgovorni

Gošća današnjeg izdanja emisije Rezime bila je Snježana Novaković-Bursać, zastupnica SNSD-a u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Kaže da će se poslanici SNSD-a vratiti zajedno sa svim drugim poslanicima koji su izabrani iz Republike Srpske u parlamentarne klupe onog trenutka kada NSRS konstatuje da su se stekli uslovi.

"Naša reakcija je ustvari bila reakcija na nametanje zakona od strane visokog predstavnika u onom trenutku, tako da te pozicije su za sve nas iz RS-a. Pratićemo situaciju, apelujemo da se ona razriješi na neki od mogućih načina, ali da on bude u skladu sa onim što se zove demokratski princip i da već jednom svi shvatimo i prihvatimo da jer neustavna i nedemokratska praksa nametanja zakona i odluka od bilo kog neizabranog građanina, a pogotovo stranca u ovoj zemlji daleka prošlost."

Smatra da nisu pogazili zakletvu da će štititi Ustav BiH.

"Mi smo se zakleli da ćemo poštovati Ustav i da ćemo se zalagati da dosljednu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma i nigdje u Dejtonu nećete naći praksu nametanja zakona niti predviđenu mogućnost da bilo ko u ime izabranih predstavnika radi neke stvari po Bosni i Hercegovini. Naše aktivnosti su ustvari reakcije. Ovo niko od predstavnika iz RS-a niti je izazivao niti je imao ikakvu ideju da će na ovaj način izražavati politički stav, ali sve naše akcije su zaista bile reakcije."

Ističe da Zakon o zabrani negiranja genocida u značajnom dijelu ide u pravcu "zaštite" nečega što su ustanovili neki sudovi.

"S druge strane, zabranjuje analitiku, istraživanje i javno iznošenje nekakvih činjenica. Iz naše perspektive ni jedna ni druga aktivnost koja je pokušana da se spriječi tim zakonom nije pametna."

Nijedna jedina aktivnost koju mi pokazujemo nije drugačija osim zasnovana na Ustavu BiH

Na pitanje zašto SNSD ruši državu i državne institucije, odgovara: "Nijedna jedina aktivnost koju mi pokazujemo nije drugačija osim zasnovana na Ustavu BiH. Trenutne aktivnosti nisu proizvod SNSD-a niti su proizvod jednog čovjeka. Ovo je proizvod dugogodišnjih apela i dugogodišnjih upozorenja, prije svega NSRS-a, da odgovarajuća neustavna praksa, prije svega visokih predstavnika, pa i u određenim odlukama Ustavnog suda, nas vodi u nešto što je nedopustivo, u vladavinu neprava, da u značajnim segmentima remeti unutrašnju ustavnu kompoziciju koja nas opet sve zajedno uvodi u nepovjerenje i disfunkcionalnost."

Novaković-Bursać kaže da su prije svih digli glas na jednu lošu praksu, te da su se u teškim slučajevima građani na najdirektniji način suočili sa tim koliko je pravosuđe neustavno utemeljeno nametnutim zakonima od strane visokih predstavnika.

"Koliko je praksa Tužilaštva i Suda nas ustvari udaljila od pravde i dovela nažalost do loših moimenata koje na kraju, nažalost, osjećaju gotovo svi građani na svojoj koži. Te aktivnosti su počele još 2010. godine. Pokušaj je bio 2011. kroz strukturalni dijalog da se neke stvari u pravosuđu poprave. Znači nismo mi izmišljali kako bismo pravili krize. Mi smo tražili odgovore na nešto što je bila evidentna kriza i nešto što je bilo vanustavno djelovanje i što je bilo loše. Kontinuirano smo upozoravali da, ako želimo, a želimo pravnu državu, normalno funkcionisanje, da se moramo držati svog sopstvenog Ustava prije svega."

Ističe da se nadležnosti ne mogu prenositi sa nivoa države na entitet, ali da je predviđena mogućnost da se na različite načine prenese jer mi imamo situaciju koja jeste u Ustavu i jeste predviđen način na koji se može neka nadležnost prenijeti uz saglasnost entiteta. Svih ovih godina postoje samo tri, uz različite saglanosti, kad su u pitanju indirektni porezi, Oružane snage i VSTS. Sve ostale nadležnosti kojih ima nebrojeno puno su se desile intervencijama potpuno od strane visokih predstavnika najčešće. Ali postoji ono bitno ali. Čak je i Ustavni sud kvalifikovao da saglasnosti date, a čim je u pitanju saglasnost a ne promjena Ustava možemo da razgovaramo o privremenom stanju. Ako neko ima pravo da da saglasnost, taj neko ima pravo i da je povuče. Davanjem saglasnosti na VSTS, na Oružane snage i indirektne poreze nije promijenjen Ustav. Prema tome nije to baš tako kako se predstavlja."

Niko ne zaziva sukob

Kada je riječ o formiranju vojske RS-a kaže da je u aneksima Ustava vrlo jasno naglašeno kakve su vojske predviđene Ustavom.

"Činjenica je da su zahvaljujući odlukama NSRS-a formirane Oružane snage. Da li je i kako moguće i da li će biti moguće, ostaje da vidimo. Potpuno pogrešno se prezentuje javnosti da su nekakve odluke fatalnog karaktera, da je to kraj nečega. Niko ne zaziva sukob. Ono što mi želimo zaista da se ovo sve prizove Ustavu."

Na pitanje šta je cilj takve politike SNSD-a odgovara: "Niti u jednom zaključku NSRS-a, niti u jednom zaključku naših stranačkih organa se otcjepljenje ne spominje kao opcija. Kod nas se uvijek govori o tome ako se zaista ne prihvati ustavni legitimitet i ustavne nadležnosti svih nas onako kako je zapisano. Mi ne tražimo ništa niti smo opredijeljeni da otimamo nešto niti da namećemo nešto, samo smo opredijeljeni da onaj kapacitet koji je ovu zemlju trebao učiniti funkcionalnom da se zaista implementira i provede u svim segmentima onako kako jeste. Vidimo nepotrebno gomilanje institucija koje nisu polučile rezultat."

Novaković-Bursać navodi da opozicija nema stavova osim kontra stavova.

"Oni uopšte nemaju stav za šta su oni. Imaju jasno izrečen zadatak da budu samo protiv onoga što radi skupštinska većina i sva njihova aktivnost je da budu protiv."

Ističe da OS BiH Republiku Srpsku godišnje koštaju oko 300 miliona.

"Mi smo mogli napraviti dosta autoputeva za te pare."

SNSD se ne plaši sankcija

O aktivnostima i angažmanu Gabriela Escobara kaže da su SAD, kao što su i bile do sada, odlučile da intenziviraju svoje prisustvo ovdje.

"Mislim da je u prvom planu  u ovom trenutku ekonomska saradnja regionalna, dosljedna primjena Dejtonskog mirovnog sporazuma i u tom dijelu moram da kažem da se apsolutno slažem. Zagovaranje i provedba nečega što se zove Otvoreni Balkan, brisanje nekakvih ekonomskih barijera je sigurno nešto što bi regionalno nama svima donijelo itekako koristi. Ono što mi volimo iz pozicije malih da sebe stavljamo u prvi plan, mislim da ipak nije tako."

Novaković-Bursać ističe da se SNSD ne plaši sankcija, te da one nisu ništa novo.

"Mislimo da je rješenje jednostavno ukoliko svi politički akteri zaista prihvate zemlju onakvu kakva jeste, sastavljena od dva entiteta koji svaki ima svoje nadležnosti, koja je zasnovana na principu međusobnog uvažavanja i poštovanja volje tri konstitutivna naroda i da se na bazi tih principa i ustavnih rješenja sjedne za sto, da se otvore sva krupna i teška pitanja koja nas, s vremena na vrijeme, dovode u eskalaciju krize. Kriza ne može nikome da odgovara", zaključila je Novaković-Bursać.

federalna.ba

Snježana Novaković-Bursać Rezime