Nova runda, stava najmanje tri, a sale dvije
Zbog pregovora koji se odvijaju u dvije sale, uslijedile su brojne reakcije i različita tumačenja. I dok se u jednoj sali razgovara o tehničkim izmjenama, u drugoj se razgovara o načinu izbora člana Predsjedništva. Ishod jedne ovisi o ishodu one druge. A ni u jednoj kompromisa i dalje nema.
Nova runda, stava najmanje tri, a sale dvije.
"Mi nismo bili u toj sali niti smo predviđeni bili gdje su bili ovi pregovarači iz Neuma i oni, iskreno da vam kažem, ne znam o čemu su razgovarali", rekao je Damir Mašić, član Predsjedništva SDP-a.
"Učestvovali smo isključivo na tim razgovorima u maloj sali, koji se tiču isključivo integriteta izbornog procesa. U velikoj sali u ovoj istoj zgradi održavaju se razgovori oko elektorskog modela na kojima učestvuju isključivo oni koji su učestvovali u razgovorima u Neumu", kazao je Damir Arnaut, član Predsjedništva Naše stranke.
Sve iza zatvorenih vrata za medije, građane, a političke izmjene, čini se, tajne su i za Našu stranku, SDP i DF. Dok oni pričaju o poboljšanju izbornog procesa kroz tehničke izmjene, reforme o načinu biranja kandidata za Predsjedništvo i Dom naroda ostale su teme za pregovarače iz Neuma.
Iz DF-a poruka da ovako rezultati pregovora neće biti učinkoviti:
"Odluka da građanske stranke mogu učestvovati samo u tehničkom, ali ne u političkom dijelu razgovora duboko narušava kredibilitet pregovaračkog procesa, te s tim u vezi izražavamo opravdane sumnje u namjere Eichhorst, i pregovaračkog formata kojeg je okupila."
Na optužbe jutros stigao i demantij. Prvo iz Delegacije Evropske unije, a ubrzo i od pregovarača iz velike sale:
"Sve političke partije koje su zastupljene u Parlamentu BiH bile su pozvane da učestvuju u razgovorima o izbornoj i ustavnoj reformi. Jučer je poziv ponovljen također u Parlamentu. Kao i tokom razgovora u Neumu, neke stranke su odlučile da ne učestvuju. Reći da su isključeni iz pregovora nije tačno."
"Moram reći da ih stvarno niko nije istjerao, oni su kada su vidjeli o čemu se radi tražili riječ, Damir Mašić, i napustili su sastanak. I ja sam čak rekao: Ostanite, a mislim da je i Angelina Eichhorst to isto rekla. Nije bilo nikakvog izbacivanja", tvrdi predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić.
Izbačeni ili ne, o načinu biranja nisu pregovarali. Dok raste broj tema i očekivanja, mjesta za pregovaračkim stolom očito je sve manje. Ključ, čini se, ponovo u rukama starih aktera.
"Etnonacionalističke stranke i njima naklonjen Dejtonski ustav su razlog zašto sam se obratila i dobila presudu Evropskog suda koja nalaže donošenje građanskog ustava. Zašto je Eicchorst isključila građanske stranke iz pregovora? Šta se krije iza ovog podlog čina 'demokratske EU'?", napisala je Azra Zornić na Twitteru.
Presude Evropskog suda tako su ponovo pale u drugi plan, a u onaj prvi isplivao elektorski model. Novi – a već poznat prijedlog evropskih zvaničnika. Podrazumijeva izbor članova Predsjedništva BiH prema kojem bi deset kantona davalo broj elektora proporcijonalan broju stanovnika. No u tom slučaju sporna je nejednaka vrijednost glasa pa bi u praksi kantoni s hrvatskom većinom uvijek davali više elektora kandidatu hrvatske nacionalnosti. Upozorili su na to u proglasu članovi akademske zajednice u BiH.
"Što se tiče elektorskog modela, samo mogu reći da je to jedan izrazito rasistički model po kojem neki više vrijede, neki manje vrijede i tako dalje. Mi se tome ovdje moramo suprotstaviti, ja ne znam kako smo mi kao građani ravnodušni na to što nam rade. Tražim da se uopšte ne održe izbori u tom zakonu koji oni pokušavaju da nametnu", istakao je Zlatko Hadžidedić, direktor Centra za istraživanje nacionalizma.
Hadžidedić dodaje i da ovakav model ne bi proveo presude Suda za ljudska prava u Strazburu, već samo ispunjavao Čovićeve želje. One su barem odavne poznate.
federalna.ba