Nova rješenja iz Austrije - Kišnica i otpadna voda mogu spasiti pitku vodu u gradovima
Dok se evropski gradovi sve češće suočavaju s visokim temperaturama i sušama, raste i potreba za zelenim površinama koje hlade urbane sredine i poboljšavaju kvalitet života. Ipak, zalijevanje drveća i parkova u mnogim slučajevima još uvijek se obavlja pitkom vodom.
Austrijski naučnici okupljeni oko projekta GAIA žele to promijeniti. Zašto koristiti dragocjenu vodu iz česme, kada za zalijevanje možemo iskoristiti kišnicu i otpadnu vodu iz domaćinstava, tzv. sivu vodu?
Kada se govori o ozelenjavanju gradova, kako kaže Bernhard Pucher sa bečkog Univerziteta za prirodne resurse i primijenjene nauke (BOKU), koji vodi projekat u saradnji s Tehničkim univerzitetom u Grazu, često se zaboravlja da je voda ključna kao i prostor. Problem je što je nema kad je najpotrebnija, tokom ljetnih suša.
Tokom svakodnevnih aktivnosti, poput tuširanja i pranja veša, po osobi nastaje 60 do 100 litara sive vode koja se uglavnom ne iskorištava, iako predstavlja vrijedan resurs.
U okviru projekta GAIA istražuje se kako se ta voda može adekvatno pročistiti i koristiti za navodnjavanje drveća, parkova i drugih zelenih površina u gradovima.
- U Austriji je upotreba alternativnih izvora vode još uvijek rijetka i često nailazi na predrasude. GAIA ima za cilj da pored tehničkih rješenja radi i na podizanju svijesti o odgovornom korištenju pitke vode - ističe Pucher.
Projekt uključuje konkretne primjere iz prakse kako bi se izračunale potencijalne uštede, a u fokusu su gradovi kao veliki potrošači vode. Poseban značaj ima u kontekstu klimatskih promjena, jer se očekuju sve duže suše i povećan pritisak na vodne resurse.
GAIA-u finansira austrijsko Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo, regije i vodoprivredu, a rezultati bi mogli biti zanimljivi i za zemlje čiji gradovi su već osjetili posljedice nestašice vode, saopćio je Ured Grada Beča u Sarajevu.
federalna.ba/Fena