Njemačka vlada i opozicija postigli dogovor o rezoluciji o antisemitizmu
Stranke vladajuće koalicije, Socijaldemokratska partija, Zeleni i Slobodna demokratska partija, zajedno s glavnim opozicionim strankama Kršćanske unije, postigle su sporazum u Njemačkoj o rezoluciji za borbu protiv antisemitizma.
Naglašena je jedinstvena odgovornost Njemačke da zaštiti jevrejski život zbog holokausta.
Najavili su sporazum o rezoluciji pod naslovom "Nikad više nije sada: zaštita, očuvanje i jačanje jevrejskog života u Njemačkoj", kao odgovor na holokaust i nedavni talas antisemitskih incidenata od 7. oktobra 2023. godine.
U saopćenju se navodi da mora postojati jasan signal protiv antisemitizma "frakcija demokratskog centra".
Njemački mediji navode da rezolucija osuđuje sve oblike antisemitizma i poziva vladu i lokalne vlasti da preduzmu konkretne mjere u borbi protiv mržnje prema jevrejskim zajednicama.
U umjetnosti i kulturi, rezolucija naglašava da antisemitizmu nema mjesta, pozivajući da organizacije ili projekti koji šire antisemitizam, dovode u pitanje pravo Izraela na postojanje, pozivaju na bojkot Izraela ili aktivno podržavaju pokret Bojkot, oduzimanje, sankcije (BDS) ne dobijaju finansije.
Predlaže se i usvajanje definicije antisemitizma Međunarodne alijanse za sjećanje na holokaust.
Federalna vlada se poziva da podrži države u provođenju disciplinskih mjera, kao što su suspenzija ili isključenje iz škola i univerziteta, za učenike i studente koji počine antisemitska djela.
Rezolucija poziva i na reviziju univerzitetskih propisa kako bi se podržao ovaj napor.
Osim toga, poziva se na istragu i potencijalnu zabranu drugih organizacija i udruženja uz zabranu aktivnosti Hamasa. Rezolucija nastoji zatvoriti pravne rupe u vezi s antisemitizmom u njemačkom krivičnom zakonu, zakonima o boravku, azilu i državljanstvu.
Potvrđujući pravo Izraela na samoodbranu prema međunarodnom pravu od napada koji krše međunarodno pravo, rezolucija poziva vladu da aktivno podržava postojanje Izraela i legitimne sigurnosne interese kao ključni princip vanjske i sigurnosne politike Njemačke.
Poziva se i na intenziviranje napora ka rješenju s dvije države putem pregovora.
Rezolucija, o kojoj se očekuje da će se raspravljati i glasati u parlamentu sljedeće sedmice, nema pravno obavezujuću snagu, ali se očekuje da će imati politički utjecaj.
federalna.ba/AA