Njemačka ministrica tvrdi da joj je čast posjetiti "cijenjenog partnera" Tajvan
(Izvor: Ilustracija/: Daniel Ceng Shou)

Njemačka ministrica tvrdi da joj je čast posjetiti "cijenjenog partnera" Tajvan

Njemačka ministrica obrazovanja izjavila je u utorak kako joj je čast posjetiti "cijenjenog partnera" Tajvan, ali da njeno putovanje nije povezano s kineskom strategijom njene vlade, jer je Peking saopćio da je uputio protest Berlinu zbog njenog "podlog ponašanja" u odlasku na otok.

Kina gleda na Tajvan pod demokratskom upravom kao na svoju teritoriju, i povećala je vojni, politički i ekonomski pritisak da potvrdi te tvrdnje. Politički osjetljiva posjeta se odvija dok Berlin razmatra svoje ranije bliske veze s Kinom.

Posjeta Tajvanu u januaru od strane delegacije visokih poslanika liberalnih Slobodnih demokrata (FDP), najmanje stranke u tročlanoj koaliciji kancelara Olafa Scholza, dovela je do protesta Pekinga.

Ministrica obrazovanja Bettina Stark-Watzinger, također iz FDP-a, rekla je na potpisivanju sporazuma o tehnološkoj saradnji s ministrom tajvanskog Nacionalnog savjeta za nauku i tehnologiju Wu Tsung-tsongom da je "izuzetno bitno za moje ministarstvo i za mene da promoviramo saradnju sa slično nastrojenim partnerima“.

- Ovaj aranžman se zalaže za unaprijeđenje saradnje na osnovu demokratskih vrijednosti, transparentnosti, otvorenosti, reciprociteta i naučne slobode, da pomenemo samo neke - izjavila je ona.

- Veliko mi je zadovoljstvo i čast što sam prvi ministar na čelu specijalističkog vladinog odjela koji je posjetio Tajvan u 26 godina. Tajvan je, sa svojim odličnim istraživačkim institucijama, veoma cijenjen partner - dodala je.

U Pekingu, je portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin izjavio je da je Kina uložila snažan protest Njemačkoj zbog njenog "podlog ponašanja".

Njemačka bi trebala "odmah prestati s udruživanjem i interakcijom sa separatističkim snagama za nezavisnost Tajvana, odmah prestati slati pogrešne signale separatističkim snagama za nezavisnost Tajvana i odmah prestati koristiti pitanje Tajvana za miješanje u unutrašnje stvari Kine" - rekao je Wang na redovnom dnevnom brifingu za novinare.

Njemačka, kao i većina zemalja, nema formalne diplomatske veze sa Tajvanom, iako ima de facto ambasadu u Tajpehu.

S obzirom na osjetljivost putovanja, Stark-Watzinger se ne sastaje s predsjednicom Tajvana Tsai Ing-wen.

Odstupajući od politike bivše njemačke kancelarke Angele Merkel, vlada Olafa Scholza razvija novu kinesku strategiju za smanjenje zavisnosti od azijske ekonomske supersile, koja je do sada bila vitalno izvozno tržište za njemačku robu.

Odgovarajući na pitanje novinara, Stark-Watzinger je rekla: "Strategija savezne vlade za Kinu ostaje nepromijenjena. Utoliko ova današnja posjeta nije povezana s tim", prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Njemačka Tajvan
Njemačka avioni pošta
0 28.03.2024 10:45
Njemačka željeznica štrajk prekinut
0 26.03.2024 13:27
Njemačka kontrole granice Evropsko prvenstvo u fudbalu
0 26.03.2024 10:25
Njemačka požar poginuli
0 25.03.2024 10:55